Hamulec postojowy?!

Tutaj dowiesz się o technice stosowanej w pojazdach komunikacji miejskiej Masz problem natury technicznej? Napisz tutaj.
MZK Bydgoszcz

Hamulec postojowy?!

Post autor: MZK Bydgoszcz »

Witam:D Mam pytanie...z tego co wiem to na przystankach kierowca powienien uzywac hamulca postojowego, a ja zauwazylem ze kierowca stanie na przystanku ale hmm...trzyma noge caly czas na hamulcu...jak to w koncu jest;>...dokladnie chodzi mi o MB Citaro;>

Kamil

Post autor: Kamil »

MZK Bydgoszcz pisze:kierowca powienien uzywac hamulca postojowego
Powinien, ale nie musi ;)

ppln

Post autor: ppln »

A jak stary jest ten autobus? Da się wyłączyć hamulec przystankowy (postojowy to ręczny - spuszcza całe powietrze), da się też jechać z otwartymi drzwiami (ale to wymaga małych przeróbek elektroniki pojazdu).
W przypadku awarii hamulca przystankowego, w Citaro (roczniki 2000 i 2001), na każdym przystanku trzeba zaciągać hamulec ręczny (postojowy).

MZK Bydgoszcz

Post autor: MZK Bydgoszcz »

Rocznik tych autobusow to bodajze 2006 ;> tak na dluzsza mete to musi taki kierowca miec niezle wycwiczona noge zeby ja tak ciagle trzymac "na pulsie" przez te kilka godzin :D

pesa120n

Post autor: pesa120n »

Przecież za każdym razem jeśli nie jest popsuta elektryka, to drzwi dają "hamulec" same. Przynajmniej w MAN-ach, w których wystarczy zerwać plombę, aby jeżdzić z otwartymi drzwiami.

MZK Bydgoszcz

Post autor: MZK Bydgoszcz »

No dobra dobra to ja wiem ze drzwi powoduja hamulec :P tylko nie zawsze on jest super sprawny - przyklad bydgoskie Volvo 7000A, drzwi otwarte a autobus tak byle jak ale jechac moze....wiec nie sadze aby samo otwarcie drzwoi powodowalo az tak dobry "hamulec" ;)

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

tylko nie zawsze on jest super sprawny - przyklad bydgoskie Volvo 7000A, drzwi otwarte a autobus tak byle jak ale jechac moze....wiec nie sadze aby samo otwarcie drzwoi powodowalo az tak dobry "hamulec"
No właśnie z tego co słyszałem, to Mercedesy mają z tym problem. Rzeczywiście potwierdzam słowa Pesy120N. U większości znanych mi nowoczesnych autobusów, otwarcie drzwi powoduje automatyczną blokadę autobusu. Kierowca nie musi zaciągać hamulca postojowego.

Natomiast niektóre Citaro podobno nie mają takiej opcji. :]

ppln

Post autor: ppln »

Opcję mają, ale się z niej nie korzysta/jest uszkodzona.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

ppln pisze:Opcję mają, ale się z niej nie korzysta/jest uszkodzona.
No dobrze. To dlaczego kierowcy MZK Bydgoszcz, prowadzący fabrycznie nowe Citaro zaciągają hamulec ręczny, lub trzymają nogę na hamulcu na każdym przystanku ?

Czyżby ta opcja już była uszkodzona, czy kierowcy źle przeszkoleni ? ;)

ppln

Post autor: ppln »

J-31 pisze:. To dlaczego kierowcy MZK Bydgoszcz, prowadzący fabrycznie nowe Citaro zaciągają hamulec ręczny, lub trzymają nogę na hamulcu na każdym przystanku ?
Jak zaciągają ręczny to znaczy, że jest uszkodzone (bo nikt o zdrowych zmysłach by ręcznego nie zaciągał jak może po prostu uaktywnić przystankowy), jak trzymają nogę na hamulcu to prawdopodobnie system jest po prostu wyłączony żeby nie trzeba było czekać aż drzwi zamkną się do końca (a to czasem chwilę trwa)

Awatar użytkownika
u2w
Posty: 2030
Rejestracja: 2005-02-15, 16:59
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: u2w »

MZK Bydgoszcz pisze:tylko nie zawsze on jest super sprawny - przyklad bydgoskie Volvo 7000A, drzwi otwarte a autobus tak byle jak ale jechac moze....wiec nie sadze aby samo otwarcie drzwoi powodowalo az tak dobry "hamulec"
Hamulec przystankowy nie jest hamulcem zasadniczym - z reguły siła blokowania jest na poziomie 4 atmosfer - więc połowy pełnej siły hamowania. Z drugiej strony przy otwartych drzwiach nie powinien w ogóle ruszyć (brak zezwolenia na jazdę). Niektóre pojazdy mają jednak opcję możliwości jazdy przy otwartych przednich drzwiach lub awaryjnego zwalniania hamulca przystankowego (tzw NOT AUS).
ppln pisze:Jak zaciągają ręczny to znaczy, że jest uszkodzone
Znaczy skala jest większa? Jakaś niedoróba w tym modelu?

ppln

Post autor: ppln »

u2w pisze:Znaczy skala jest większa? Jakaś niedoróba w tym modelu?
Nie. Po prostu Citaro ma blokadę otwarcia drzwi (w ogóle albo z CG, co przy serii 2000-2001 jest sobie równe) bez załączonego hamulca (tak, żeby trzymało). Mamy zrobione przeróbki, po których komputer widzi, że jest załączony hamulec ręczny (wtedy można otwierać drzwi przy zepsutym hamulcu przystankowym).

ODPOWIEDZ

Wróć do „Technika”