moBilet

Tutaj dowiesz się o technice stosowanej w pojazdach komunikacji miejskiej Masz problem natury technicznej? Napisz tutaj.
babilon1105

moBilet

Post autor: babilon1105 »

Witam
Nie wiem czy to dobry dział, jeśli nie to proszę o przeniesienie.
Ostatnio zainteresowałem się systemem do płacenia za przejazdy mpk moBilet. Działanie programu od strony użytkownika jest bardzo proste, kupujemy bilet, wyświetla się on na telefonie i w razie kontroli pokazujemy go kontrolerowi.
Ciekawi mnie jednak jak to wygląda od drugiej strony, tzn skąd kontroler wie że nasz bilet jest prawdziwy. Przecież bardzo łatwo jest zrobić nawet zdjęcie aplikacji i zmienić czas ważności biletu. Czy istnieje jakiś system w którym kontroler sprawdza czy nasz bilet rzeczywiście został zakupiony przez tą aplikację (np za pomocą unikalnego numeru identyfikującego).
Może ktoś z Was wie jak odbywa się weryfikacja takiego biletu?

faja_k
Posty: 6027
Rejestracja: 2007-01-08, 21:57
Lokalizacja: Nie jest kolorowo.

Post autor: faja_k »

Nie, zakładają, że nikomu nie będzie się chciało w to bawić. Ogólnie to system jest dość stary i powstał w czasach, kiedy nie każdy telefon miał nawet kolorowy wyświetlacz, więc wtedy nie myślano o takich rzeczach :) Nowsze wersje pewnie będą wyświetlać QR-kody, ale na razie kontrolerzy przynajmniej w Poznaniu nie mają maszynek do ich odczytu. Ogólnie pewnie jest jakiś system (bo w przypadku biletów parkingowych kontrolerzy sprawdzają po tablicy), ale podejrzewam, że korzystanie z niego jest zbyt skomplikowane, żeby ktoś się w to bawił.

Awatar użytkownika
zanzar
Ekspert
Ekspert
Posty: 245
Rejestracja: 2008-01-26, 22:51
Lokalizacja: Nowy Sącz
Kontakt:

Post autor: zanzar »

Było to gdzieś kiedyś opisywane. Z tego co pamiętam podczas kontroli puszcza się sygnałek na numer telefonu podany przez kontrolera i wtedy na Twoją komórkę przychodzi sms zwrotny potwierdzający ważność biletu.

Czyli numer x wysyła sms z zakupem biletu.
Na wezwanie czyli sygnał na dany numer system generuje smsa zwrotniego który dostaje numer x i pokazuje go kontrolerowi.

Awatar użytkownika
Amalio
Posty: 5887
Rejestracja: 2006-12-31, 20:37
Lokalizacja: Pawłowice
Kontakt:

Post autor: Amalio »

zanzar pisze:Było to gdzieś kiedyś opisywane. Z tego co pamiętam podczas kontroli puszcza się sygnałek na numer telefonu podany przez kontrolera i wtedy na Twoją komórkę przychodzi sms zwrotny potwierdzający ważność biletu.

Czyli numer x wysyła sms z zakupem biletu.
Na wezwanie czyli sygnał na dany numer system generuje smsa zwrotniego który dostaje numer x i pokazuje go kontrolerowi.
Opisałeś zasadę działania CallPay.
moBilet działa inaczej. Zdaje się, że na zasadzie odczytu danych z aplikacji.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Technika”