B10MA

Tutaj są prowadzone dyskusje oraz wyrażane opinie o autobusach marki Volvo...
Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

W sumie to fajnie go zrobili. To chyba pierwszy i jedyny taki przypadek w Polsce. Ciekawy jestem, czy np. MPK Wrocław wpadnie na taki sam pomysł. :P

Imarcin - a co się stało z członem B od tego pojazdu ? ;)

siekierowy

Post autor: siekierowy »

Czyżby pierwszy pogot w Polsce z automatyczną skrzynią? :nuts:

Kamil

Post autor: Kamil »

Szczerze mówiąc słyszałem już dosyć dawno, że mają go robić ale nie uwierzyłem w to za bardzo. Patrząc na to zdjęcie - opad szczęki.

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

siekierowy pisze:Czyżby pierwszy pogot w Polsce z automatyczną skrzynią?
Co w tym takiego głupiego? Rozwali się zaraz od obciążeń?

imarcin

Post autor: imarcin »

J-31 pisze: Imarcin - a co się stało z członem B od tego pojazdu ? ;)
Z tego co wiem to na złom poszedł.

siekierowy

Post autor: siekierowy »

Co w tym takiego głupiego? Rozwali się zaraz od obciążeń?
Czy ja mówię że się rozwali i że w tym jest coś głupiego? <b>poprostu</b> pierwszy taki.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Siekierowy, a czy pogot z automatyczną skrzynią biegów nie byłby poważnym utrudnieniem dla kierowcy - w końcu taki pojazd musi czasami holować pojazd, który jest od niego i dłuższy i cięższy ? A to oznacza, że potrzebuje odpowiedni przełożeń i mocy by ruszyć, a następnie rozpędzić skład pojazdów ;)

siekierowy

Post autor: siekierowy »

Ja myślę że nie ma problemu. Każdy autobus ma taki nadmiar mocy że może spokojnie holować drugi. A w tym przypadku <b>poprostu</b> będzie się dłużej rozpędzał.

Awatar użytkownika
Coffee
Posty: 1499
Rejestracja: 2006-05-19, 16:21
Lokalizacja: Kraków - Borek Fał.
Kontakt:

Post autor: Coffee »

Nie był bym taki tego pewien... (Sprawdzane w Krakowskich warunkach)

Powiedzmy, że holujesz tym Volvem - Ikarusa... Jedzie sobie pod górę, gaz na maxa, nagle skrzynia bieg w górę... Efekt !? Zanim skrzynia uzna, że są za niskie obroty, Volvo zacznie się staczać... No chyba, że będzie posiadał blokadę skrzyni jak niektóre Airwolfy...

siekierowy

Post autor: siekierowy »

Może tak być że skrzynia zacznie wariować pod górę, ale chyba w Szczecinie wiedzą co robią. Swoją drogą to może być ciekawy eksperyment.

Awatar użytkownika
Skoda 16T
Posty: 1136
Rejestracja: 2008-05-06, 13:38
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: Skoda 16T »

A może szczecińscy mechanicy wymienili skrzynię :?:

siekierowy

Post autor: siekierowy »

Podobno ma zwykła skrzynię ZF 4HP, tylko po regeneracji. Blokowanie biegów nie wiem czy ma.

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

siekierowy pisze:Czy ja mówię że się rozwali i że w tym jest coś głupiego? <b>poprostu</b> pierwszy taki.
Dałeś emotkę świadczącą o idiotyzmie sytuacji
Coffee pisze:Powiedzmy, że holujesz tym Volvem - Ikarusa... Jedzie sobie pod górę, gaz na maxa, nagle skrzynia bieg w górę... Efekt !? Zanim skrzynia uzna, że są za niskie obroty, Volvo zacznie się staczać
To pod górkę będą jeździć z ręką na dźwigni pomocniczego :D

BF201

Post autor: BF201 »

Coffee pisze:Nie był bym taki tego pewien... (Sprawdzane w Krakowskich warunkach)

Powiedzmy, że holujesz tym Volvem - Ikarusa... Jedzie sobie pod górę, gaz na maxa, nagle skrzynia bieg w górę... Efekt !? Zanim skrzynia uzna, że są za niskie obroty, Volvo zacznie się staczać... No chyba, że będzie posiadał blokadę skrzyni jak niektóre Airwolfy...

co sprawdzane w krakowskich warunkach? gdzieś miał pogota z automatem w Krakowie?

blokady zakresów mają nie tylko Airwolfy, sprawa kolejna - przy wrzucie biegu na wyższy i automacie zblokowanym nic nie ma prawa się stoczyć przy pracującycm silniku, poza tym sama skrzynia nie myśli, więc tym bardziej uznać że za niskie obroty nie ma prawa

poza tym każdą skrzynię automatyczną z interpreterem programowym można zaprogramować i dać jej odpowiednie krzywe i zakresy -> zajmuje się tym komputer

po więcej informacji, przed pisaniem kolejnych bzdur na temat automatów, zapraszam do opracowań na temat układów sterujących przekładniami automatycznymi

Awatar użytkownika
Coffee
Posty: 1499
Rejestracja: 2006-05-19, 16:21
Lokalizacja: Kraków - Borek Fał.
Kontakt:

Post autor: Coffee »

To, że MPK nie posiada holownika z automatem, to nie znaczy, że nie ma takiego w Krakowie. A chodziło o sam fakt... weź sobie (powiedzmy) takie Ducato na automacie, jak jest w mojej pracy i zaczep sobie drugie takie na hol... I targaj go pod Górę Borkowską, albo Halszki...

BF201

Post autor: BF201 »

Coffee pisze: weź sobie (powiedzmy) takie Ducato na automacie, jak jest w mojej pracy i zaczep sobie drugie takie na hol... I targaj go pod Górę Borkowską, albo Halszki...

nie wiem jakie ducato masz "w pracy"

co do holowania roboczego to zdarzało mi się mercedesem 124 w automacie kogoś ściągać i przy umięjętnym użyciu lewarka i pedału przyspieszenia nie było najmniejszego problemu

nadal więc uważam że bzdury piszesz


edit:
ponadto policz sobie masę uciętej cząści, do tego dodaj obciążenie 170 pasażerów -> tyle "siły" zaoszczędzone zostanie w pogotowiu względem poprzedniego wcielenia przy prawie pełnym załadunku -> śmiem twierdzić że ciężko będzie osiągnąć obciążenie porównywalne do poprzedniego maksymalnego zapełnienia, a przecież na linii autobusom nie zdarza sie staczać podczas podjazdów, jak tylko wsiądzie więcej pasażerów ]:->

Awatar użytkownika
shakkie
Posty: 1411
Rejestracja: 2009-03-21, 21:32
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: shakkie »

Nurtuje mnie pewna kwestia - czy w autobusie wysokopodłogowym wznios podłogi nad osiami (wszystkimi!) można uznać za wadę/błąd ? Bo w B10MA tak właśnie jest.

Awatar użytkownika
Marcin_558
Posty: 4134
Rejestracja: 2006-09-02, 19:08
Lokalizacja: Bydgoszcz/Łochowo
Kontakt:

Re: B10MA

Post autor: Marcin_558 »

Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Transportu Publicznego w Bydgoszczy ma kolejny nabytek po Jelczu M11, Volvo B10MA #2459/459:

http://phototrans.pl/14,801883,0,Volvo_B10MA_2459.html

PS: Muzeum w Paterku ma krótkiego bydgoskiego Volvo B10Ble.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Volvo”