[Szwecja] Komunikacja w Malmö

Informacje o komunikacji miejskiej w Europie i na Świecie
jurkiewicz

[Szwecja] Komunikacja w Malmö

Post autor: jurkiewicz »

Mam tam rodzinę i jeżdżę tam od 2 do 4 razy do roku, więc i trochę tamtejszej KM posmakowałem.

Autobusy wymieniono kilka lat temu ze starych, fioletowych wysokopodłogówek na niskopodłogowe, zielone Volvo i MANy. KM składa się wyłącznie z autobusów i pociągów podmiejskich (w lato w jednym z parków uruchamiana jest krótka turystyczna linia tramwajowa obsługiwana taborem zabytkowym). Autobusy należą do dwóch ajentów: dobrze znanej w Warszawie Veolii oraz potentata na europejskim rynku - Arrivy. W barwach tamtejszej Veolii jeżdżą przegubowe i krótkie MANy Lion'sy, z tymże te przegubowe są 3-drzwiowe i chyba trochę krótsze od warszawskich. Arriva ma na stanie starsze Volvo przegubowe i solówkowe. Przegubowców jednak jest bardzo mało, bo zwyczajnie nie są one potrzebne. W autobusach nie jest tłoczno, prawie zawsze można znaleźc miejsce siedzące, no chyba, że wsiadasz w centrum.

Pociągi podmiejskie mają swoje lata, jednak i tak są bardzo nowoczesne, czyste, zadbane i komfortowe. Nie jeżdżą zatłoczone, kursują co 20 min.

Czy był ktoś z Was kiedyś w Malmo, na południowym wybrzeżu w Szwecji?

marekJG

Post autor: marekJG »

jurkiewicz pisze:W autobusach nie jest tłoczno, prawie zawsze można znaleźc miejsce siedzące, no chyba, że wsiadasz w centrum.
Mam nadzieję że jest to spowodowane b wysoką częstotliwością kursów a nie niechęcią mieszkańców do zbiorkomu

mercedes2277

Post autor: mercedes2277 »

Ja byłem w Malmo ale tylko w porcie i niestety nie pamiętam stamtąd żadnej komunikacji chociażby miejskiej czego bardzo żałuje :cry:

jurkiewicz

Post autor: jurkiewicz »

marekJG pisze: Mam nadzieję że jest to spowodowane b wysoką częstotliwością kursów a nie niechęcią mieszkańców do zbiorkomu
Częstotliwośc jest przyzwoita na większości linii. Ale to dośc bogate miasto z całkiem bogatymi mieszkańcami, więc większośc malmończyków posiada własne auta. Pomimo tego, strasznych korków nie ma. Dodam jednak, że to miasto lekko ponad 300-tysięczne :]

[ Dodano: 2007-12-22, 18:05 ]
marekJG pisze:jurkiewicz napisał:
W autobusach nie jest tłoczno, prawie zawsze można znaleźc miejsce siedzące, no chyba, że wsiadasz w centrum.


Mam nadzieję że jest to spowodowane b wysoką częstotliwością kursów a nie niechęcią mieszkańców do zbiorkomu
Częstotliwośc jest przyzwoita na większości linii. Ale to dośc bogate miasto z całkiem bogatymi mieszkańcami, więc większośc malmończyków posiada własne auta. Pomimo tego, strasznych korków nie ma. Dodam jednak, że to miasto lekko ponad 300-tysięczne :]

ODPOWIEDZ

Wróć do „Europa / Świat”