[Francja] Paryż, czyli RATP....

Informacje o komunikacji miejskiej w Europie i na Świecie
Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

WillyNanRATPm, po pierwsze, czy mógłbym Cię prosić o kilka ogólnych informacji na temat linii autobusowych w Paryżu. Tj.

1. Ile jest linii autobusowych (RATP) ?

2. Jak długa jest najkrótsza linia ?

3. Jak długa jest najdłuższa linia w Paryżu i ile brygad ją obsługuje ?

No i przy okazji. Nie wiem, czy Wiesz, ale część R312 z RATP trafiło do Bułgarii. Te fotki wykonałem w 2004 roku w Varnie

:strzałka: http://jakub131.webd.pl/varna_GT9.JPG
:strzałka: http://jakub131.webd.pl/varna_GT10.JPG
:strzałka: http://jakub131.webd.pl/varna_GT11.JPG

Jak dużo R312 jeszcze kursuje po Paryżu ? ;)

WillyNanRATP

Post autor: WillyNanRATP »

Linii jest ok. 400.

Najkrotsza linia jest linia 101 (1km800), majaca 2 Renault Agora Line.

Najdluzsza (poza linia 352 (Roissybus), linia lotniskowa, 45km) jest linia 297, ktora ma 16 Citaro'sow. Ale ta linia nie jest zbyt "slawana" zeby miec wiecej autobusow ....



R312 zostalo ok. 550.

Maja zniknac najdalej w 2011-stym.

Tak, i teraz rowniesz ok. 25 Agora L linii 352 (lotniskowej) pojechalo do Bulgarii, na liniach "autostradowych".

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

WillyNanRATP pisze:Tak, i teraz rowniesz ok. 25 Agora L linii 352 (lotniskowej) pojechalo do Bulgarii, na liniach "autostradowych".
Tzn. nie wiem jak jest w innych bułgarskich miastach, ale w Varnie - w której ja byłem - nie ma czegoś takiego jak linia "autostradowa".

Linie nr. 9, 109, 209, 409. A także 8-mka. To są linie podmiejskie, które łączą miasto (Varnę, Centrum) z kurortami turystycznymi nad Morzem Czarnym.

I aby, dotrzeć do tych kurortów, trzeba faktycznie przejechać po szerokiej, drodze dwu pasmowej, przypominającej autostradę.

Przy czym ta dwu pasmowa droga, która łączy Varnę ze Złotymi Piaskami (Golden Sands), jest straszliwie wyboista. I rozpędzenie się na niej samochodem do prędkości 100 km/h jest samobójstwem :lol:

Ex RATP-owskie R312 pojawiały się na liniach 8 oraz 9. Obie linie dojeżdżają do Centrum Varny. 8 kończy w małym kurorcie St Konstantin & Elena (kiedyś "Drużba", czyli "przyjaźń"). Natomiast 9-ka dojeżdża do Złotych Piasków.

One już w 2004 roku były wytłuczone, ale mimo wszystko bardzo ładnie się prezentowały. Wnętrze jeszcze nie było zniszczone. ;)

Czy RATP nadal zamawia zieloną tapicerkę do wnętrza nowych autobusów ? ;)

WillyNanRATP

Post autor: WillyNanRATP »

Cluj tez dostaje ex-RATP'owe Autobusy, w tym dla wlasnie tych linii autostradowych. ;)

Obrazek
CopyRights: tramclub.org




Nie dokladnie, teraz tak wygladaja siedzenia

Obrazek

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

WillyNanRATP pisze:Nie dokladnie, teraz tak wygladaja siedzenia
Rozumiem, że taką samą kolorystykę można również odnaleźć w autobusach zarówno MAN-a, jak i Scanii ? ;)

Jaka jest średnia częstotliwość kursów na liniach autobusowych, w dni powszednie ? ;)

WillyNanRATP

Post autor: WillyNanRATP »

Tak, pomijajac kilka malych szczegolow.




Zalezy jakie linie ...

Moja linia, 304, ma 29 autobusow typu Agora L, i w godzinach szczytu jest autobus co 4-6 minut, a reszta dnia co 10-15 minut.

Linia 1-367 (na niej tez pracuje czesto), mamy autobus co 10-20 minut.

Inny przyklad, 267, ktora jezdzi kylko w godzinach szczytu, na niektorych odcinakach linii, przejezdza co 30 minut.

Gadzie
Posty: 1046
Rejestracja: 2007-04-16, 20:48
Lokalizacja: Dobroszyce
Kontakt:

Post autor: Gadzie »

Obserwując zdjęcia z TWB oraz w tym temacie zwróciłem uwagę na te reklamy z boku, z tyłu i na przodzie pojazdu. Ona tak skutecznie wprowadzają chaos i obrzydzają te autobusy, że aż mnie zaczęły wkurzać. Nie dość, że są małe, jest ich dużo - to jeszcze każda w innym kolorze :mruga:

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

A propo reklam na autobusach. Niedawno szukałem starych zdjęć z Paryża. Interesował mnie autobus Renault TN4H (chciałem go narysować).

I zauważyłem, że w Paryżu od kilkudziesięciu już lat stosuje się zasadę - reklamy tylko w ramkach

:strzałka: http://www.imcdb.org/images/065/257.jpg

Tak jest też i obecnie - to już jedno ze zdjęć naszego paryskiego kolegi ;)

:strzałka: http://u6550.direct.atpic.com/29239/0/1614157/1024.jpg

Chociaż są już odstępstwa. WillyNanRATP - dlaczego tak jest. Zwyczaj ? Czy ma to związek z przepisami.. ale jakimi: wewnętrznymi wprowadzony przez RATP, czy ogólnymi przepisami ruchu drogowego ? ;)

WillyNanRATP

Post autor: WillyNanRATP »

Gadzie pisze:Obserwując zdjęcia z TWB oraz w tym temacie zwróciłem uwagę na te reklamy z boku, z tyłu i na przodzie pojazdu. Ona tak skutecznie wprowadzają chaos i obrzydzają te autobusy, że aż mnie zaczęły wkurzać. Nie dość, że są małe, jest ich dużo - to jeszcze każda w innym kolorze :mruga:
:lol: Mozna sie przyzwyczaic !!



J-31 pisze:A propo reklam na autobusach. Niedawno szukałem starych zdjęć z Paryża. Interesował mnie autobus Renault TN4H (chciałem go narysować).

I zauważyłem, że w Paryżu od kilkudziesięciu już lat stosuje się zasadę - reklamy tylko w ramkach

:strzałka: http://www.imcdb.org/images/065/257.jpg

Tak jest też i obecnie - to już jedno ze zdjęć naszego paryskiego kolegi ;)

:strzałka: http://u6550.direct.atpic.com/29239/0/1614157/1024.jpg

Chociaż są już odstępstwa. WillyNanRATP - dlaczego tak jest. Zwyczaj ? Czy ma to związek z przepisami.. ale jakimi: wewnętrznymi wprowadzony przez RATP, czy ogólnymi przepisami ruchu drogowego ? ;)
Aha, bo ty porownywujesz reklamy z Wa-wy tak ?... Ze reklamy sa "przyklejone" na calym autobusie .... ?

To tez cie robi w Paryzu, ale bardzo, bardzo rzadko, i tylko na wielkie okazie...

Obrazek
CopyRights: BusParisien ---> Nico318.




Ah jezeli chodzi o TN4H, to masz terazniejsze zdiecie ;)

Obrazek

I rowniez TN6, tak dla jaj ... ;)

Obrazek

Narka...

Awatar użytkownika
Amalio
Posty: 5887
Rejestracja: 2006-12-31, 20:37
Lokalizacja: Pawłowice
Kontakt:

Post autor: Amalio »

Tu specjalnie dla Lopeza kolejne zdjęcie Scani dla Paryża:
http://phototrans.eu/14,373834,0,Scania ... _9468.html

Lopez

Post autor: Lopez »

Amalio pisze:Tu specjalnie dla Lopeza kolejne zdjęcie Scani dla Paryża
Dziękuję. Zawsze to miło, w końcu jutro Mikołajki.

Awatar użytkownika
TLG
Ekspert
Ekspert
Posty: 4239
Rejestracja: 2006-08-15, 20:32
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: TLG »

To jest dla mnie ciekawostka na miarę zabójstwa Kennedy'ego: jak to możliwe, że Francuzi, nastawieni bardzo "nacjonalistycznie" do swojego przemysłu dla własnej stolicy kupują szwedzkie autobusy, a do tego wyprodukowane w Polsce :D

WillyNanRATP

Post autor: WillyNanRATP »

TLG pisze:To jest dla mnie ciekawostka na miarę zabójstwa Kennedy'ego: jak to możliwe, że Francuzi, nastawieni bardzo "nacjonalistycznie" do swojego przemysłu dla własnej stolicy kupują szwedzkie autobusy, a do tego wyprodukowane w Polsce :D
... dla odmiany ;) :lol:

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

A propo polskich autobusów w Paryżu... Willy, jakie jest podejście RATP do Solarisów. Bo zdaje się SU18 Hybrid, RATP miał testować. Nie tylko, czy jest przed, czy po testach ? ;)

I dlaczego RATP chciał testować Solarisa w wersji hybrydowej. Skoro konwencjonalne Solarisy też są naprawdę fajne i mogą być dużo lepsze niż hybryda :)

laryzbyszko

Post autor: laryzbyszko »

Witam!
Mam pytanie do autora tematu. Jako, że co jakiś czas bywam w Paryżu i bardzo lubię tamtejszą komunikację, czy wiesz może czy są planowane na 2010 rok jakieś dni otwarte na zajezdniach, jakieś święta, wystawy poświęcone Komunikacji miejskiej? Jakbyś mógł to napisz co, gdzie i kiedy.

Po drugie, czy wiesz coś na temat muzeum transportu, które jest obecnie zamknięte, a jeszcze parę lat temu świetnie działało, z ogromną liczbą eksponatów. Wiesz co się dzieje z taborem, gdzie jest trzymany, kiedy reaktywacja muzeum?

I już ostatnie: w jakiej zajezdni pracujesz??

WillyNanRATP

Post autor: WillyNanRATP »

J-31 pisze:A propo polskich autobusów w Paryżu... Willy, jakie jest podejście RATP do Solarisów. Bo zdaje się SU18 Hybrid, RATP miał testować. Nie tylko, czy jest przed, czy po testach ? ;)

I dlaczego RATP chciał testować Solarisa w wersji hybrydowej. Skoro konwencjonalne Solarisy też są naprawdę fajne i mogą być dużo lepsze niż hybryda :)


To juz napisalem kilka postow temu ;)

Wlasnie nie pamietam czy Solaris juz jest po testach "hybridowych" (wiedzac ze jeszcze byl Man, Iveco, i Mercedes; wiec pogobilem sie ...)

RATP chce sie przezucic na ekologie !! :lol:

[ Dodano: 2009-12-08, 22:26 ]
laryzbyszko pisze:Witam!
Mam pytanie do autora tematu. Jako, że co jakiś czas bywam w Paryżu i bardzo lubię tamtejszą komunikację, czy wiesz może czy są planowane na 2010 rok jakieś dni otwarte na zajezdniach, jakieś święta, wystawy poświęcone Komunikacji miejskiej? Jakbyś mógł to napisz co, gdzie i kiedy.

Po drugie, czy wiesz coś na temat muzeum transportu, które jest obecnie zamknięte, a jeszcze parę lat temu świetnie działało, z ogromną liczbą eksponatów. Wiesz co się dzieje z taborem, gdzie jest trzymany, kiedy reaktywacja muzeum?

I już ostatnie: w jakiej zajezdni pracujesz??

Mozesz wyprobawac we wrzesniu 2010r., na "journées de patrimoines", ale moga byc jakies dni otwarte wczesniej .... Sprobuje sie dowiedziec ...


Muzeum, AMTUIR ciagle istniej (jestem jeden z wolontariuszy) przeprowadzilo sie z Colombes do Chelles, ale jak to dobrze powiedziales, jest na razie "closed" (i prawdopodobnie jeszcze na dlugo, bo miasto go nie chce na swoim terenie). Eksponaty sa w departamecie Oise, tu i tam, a jakies 50 autobusow i tramwajow sa przechowane w starym magazynie, w Chelles.

Ja pracuje w Centre Bus de Nanterre.

Nara

laryzbyszko

Post autor: laryzbyszko »

A jest możliwość zobaczenia eksponatów z Twoją pomocą?? :D

EDIT: I czy wiesz coś może o jakiś wycieczkach na zamkniętą stację Haxo. Wiem, że w przeszłości było coś takiego organzowane.

WillyNanRATP

Post autor: WillyNanRATP »

Tak, w 93-cim roku ...

Od tej pory, stacja ta sluzy jako garaz.




Z wizyta muzeum, mozesz poczekac przynajmniej do wiosny ? ;)

laryzbyszko

Post autor: laryzbyszko »

http://www.flickr.com/photos/fcrozat/24 ... 288422194/

To niemożliwe, bo to są zdjęcia z 2006 roku.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

To ciekawostka, ale przejrzałem kilka zdjęć z tego linku (Flickr) i wychodzi na to, że odbywał się tam jakiś ruch pociągów. Może to była jakaś impreza ? ;)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Europa / Świat”