[Niemcy] Komunikacja miejska w Zachodnim i Wschodnim Berlinie

Informacje o komunikacji miejskiej w Europie i na Świecie
MKM_KK
Posty: 118
Rejestracja: 2009-03-16, 20:14
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

[Niemcy] Komunikacja miejska w Zachodnim i Wschodnim Berlinie

Post autor: MKM_KK »

Poszukuję informacji na temat funkcjonowania komunikacji miejskiej w Berlinie podczas Zimnej Wojny. Za nakierowanie na różne źródła będę naprawdę wdzięczny.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

MKM_KK pisze:Poszukuję informacji na temat funkcjonowania komunikacji miejskiej w Berlinie podczas Zimnej Wojny. Za nakierowanie na różne źródła będę naprawdę wdzięczny.
Linku nie mam, natomiast jako nastolaek, byłem w Berlinie w około 1984 roku. I każda część miasta miała własną komunikację miejską. O ile w części NRD-owskiej, komunikację autobusową obsługiwały Ikarusy. O tyle Berlin Zachodni (miasto w mieście, zamknięte i otoczone murem) jeździły autobusy piętrowe.

Ich piętrusy udało mi się nawet wypatrzeć z wieży telewizyjnej ;)

S-Bahn - nim stanął mur, obsługiwał całe miasto. Po postawieniu muru, z początku pociągi jeszcze łączyły oba miasta, ale później zawieszono ich kursowanie. I z tego co pamiętam pociągi S-bahn już nie łączyły Berlina Zachodniego ze wschodnim ;)

MKM_KK
Posty: 118
Rejestracja: 2009-03-16, 20:14
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Post autor: MKM_KK »

Dzięki za informacje... Ale niestety poszukuje dokłdniejszych informacje... Te oczywiście też się sprzydadzą ;)

Awatar użytkownika
OPi
Posty: 2193
Rejestracja: 2008-09-20, 21:51
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: OPi »

Ja wiem, że linie U-Bahnu U6 i (bodajże) U8 miały swoje przystanki końcowe w Berlinie Zachodnim, ale częściowo przejeżdżały pod Wschodnim, bez postojów.
Stacje były zamurowane, po prostu zamknięte i niedostępne dla mieszkańców Berlina Wschodniego. Swoją drogą, to dziwię się, ża nie próbowali tamtędy uciekać.

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

Na angielskiej Wikipedii jest o tym dużo napisane. W cyklu ,,¯egnaj NRD" na tym blogu też są fajne rzeczy na ten temat i nie tylko.
OPi pisze:Swoją drogą, to dziwię się, ża nie próbowali tamtędy uciekać.
A skąd wiesz? Może próbowali.

MKM_KK
Posty: 118
Rejestracja: 2009-03-16, 20:14
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Post autor: MKM_KK »

Link przyda mi się <b>napewno</b>... Ma ktoś może też jakieś zdjęcia z opisami pojazdów komunikacji w Berlinie podczas Z.W. ;)??

Awatar użytkownika
OPi
Posty: 2193
Rejestracja: 2008-09-20, 21:51
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: OPi »

pmaster pisze:A skąd wiesz? Może próbowali.
Raczej nie, bo wejścia były zamurowane. Stąd wniosek, że skoro były zamurowane przez tyle lat, to znaczy, że nikt nie próbował tego muru rozwalać.

BTW Ciekawy blog, szczególnie z tymi tematami kolejowymi. Ale jokoś o KM nie znalazłem.

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

OPi pisze:Raczej nie, bo wejścia były zamurowane. Stąd wniosek, że skoro były zamurowane przez tyle lat, to znaczy, że nikt nie próbował tego muru rozwalać.
Pewnie gdyby to było polskie miasto, ktoś wpadłby na ten pomysł ;)
OPi pisze:BTW Ciekawy blog, szczególnie z tymi tematami kolejowymi. Ale jokoś o KM nie znalazłem.
Może i jest niewiele o tym, ale na pewno jest coś o Friedrichstrasse

MKM_KK
Posty: 118
Rejestracja: 2009-03-16, 20:14
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Post autor: MKM_KK »

Posiada ktoś jakieś zdjęcia kominikacji w Berlinie podczas M.B.??

Podi

Post autor: Podi »

Po co zdjęcia jak są filmy :
http://www.youtube.com/watch?v=3RI1m7_04mw
polecam więcej od tego autora, wprawdzie to już sam schyłek podziału ale widać jak to działało. Wspomniane stacje-widmo tez widać.

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

Już wiadomo, czemu nikt nie próbował uciekać przez nieczynne stacje — uzbrojeni strażnicy ich pilnowali. W sumie logiczne.

MKM_KK
Posty: 118
Rejestracja: 2009-03-16, 20:14
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Post autor: MKM_KK »

http://www.berliner-verkehr.de <- dla ciekawych znalazłem strone o takiej tematyce (niestety po niemiecku) ;)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Europa / Świat”