[Wielka Brytania] The Busway

Informacje o komunikacji miejskiej w Europie i na Świecie
N8S

[Wielka Brytania] The Busway

Post autor: N8S » 2011-10-09, 00:56

Cambridgeshire Guided Busway (w skrócie The Busway) na chwilę obecną jest najdłuższą na świecie trasą dla autobusów wykonanej w tej technologii. Wydzielona trasa przebiega między miejscowością St Ives, a Cambridge i liczy ok. 40 km, z czego ok. 25 km to widoczne "szyny" (zbliżenie na "szyny"). Wzdłuż tej trasy wybudowano ścieżkę pieszo-rowerową, a w miejscowościach St Ives oraz Longstanton wybudowano parkingi Park&Ride. Oprócz ścieżki, zastosowano również przejścia dla koni (widok na przejście oraz sygnalizację świetlną zamontowaną na niektórych przejściach). Na trasie znajduje się jedno miejsce, na którym można zawrócić autobus (fotka), a tak z kolei wygląda skrzyżowanie trasy z normalną drogą (zbliżenie na zabezpieczenie przed wjazdem zwykłych samochodów).

Z trasy korzystają linie autobusowe A, B i C. Od poniedziałku do soboty linia A kursuje co 10 minut, linia B co 20 minut, a linia C co godzinę, natomiast w niedzielę kursuje tylko linia B co 20 minut, z czego 2 z 3 kursów na godzinę odbywa się na skróconej trasie. Jeśli chodzi o wyposażenie przystanków to tak wyglądają wiaty przystankowe, na każdym przystanku zamontowana jest tablica pokazująca 3 najbliższe odjazdy, wyświetlacz na którym m.in. można znaleźć pozostałe godziny odjazdów autobusów oraz automat biletowy (bilety na tej trasie można kupić tylko i wyłącznie w automacie biletowym, natomiast na pozostałych przystankach można je kupić tylko u kierowcy).

Koszt wybudowania trasy razem z całą infrastrukturą wyniósł 180,7 milionów funtów, a autobusy uzyskują prędkość ok. 90 km/h.

Zdjęcia kilku autobusów na tej trasie można oglądać tutaj.

Rozkład jazdy, mapki oraz inne informacje odnośnie The Busway dostępne są na oficjalnej stronie The Busway.

Pozdrawiam z Wielkiej Brytanii :)

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29482
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 » 2011-10-09, 19:33

Dzięki za opis N8S, bo w sumie to jest naprawdę ciekawy pomysł na linię autobusową. Prawie jak tramwaj, grunt, że autobusy są zwykłe - nie jakieś specjalne - i ważne, że mają one wydzieloną trasę. Czyli prawie jak tramwaj na wydzielonym torowisku :)

Awatar użytkownika
O530
Posty: 741
Rejestracja: 2010-06-15, 18:32
Lokalizacja: Kielce

Post autor: O530 » 2011-10-09, 19:49

To jest bardzo, ale to bardzo ciekawy pomysł. Szkoda, że coś takiego w Polsce nie ma miejsca, bo to bardzo wygodne rozwiązanie zarówno dla autobusów jaki samochodów cywilnych ;)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Europa / Świat”