Używane Renault R312

Tutaj są prowadzone dyskusje oraz wyrażane opinie o autobusach marek dawnego Irisbusa...
Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Używane Renault R312

Post autor: J-31 »

Spostrzegawczość jednak się opłaca :mruga:

Jadąc, w ostatni wtorek, tramwajem przez Mokotów, wypatrzyłem stojącego w korku Renault R312. Postanowiłem się nim zainteresować, a kiedy mu się bliżej przyjrzałem, wróciłem wczoraj z cyfrówką. Najwyraźniej jestem pierwszym, który go sfotografował - nikt o nim nigdzie ani nie napisał, ani go nie pokazał. Przeszukałem zarówno TWB jak i Przegubowca - cisza, ani widu, ani słychu :)

Obrazek Obrazek

Niestety nazwy przewoźnika nie znam, ponieważ autobus nie jest opisany. Firma obsługuje linię łączącą Metro Wilanowska z "Platan Parkiem". "Platan Park", to jest centum biurowe na ul. Poleczki (zaraz za Wyścigami) ;)
A, linia jako taka istnieje już od kilku lat. I z początku była obsługiwana Jelczem M120 PKS Grodzisk Maz. Potem Autobus został sprzedany prywaciarzowi, a ten kilka dni temu zastąpił go Mercedesem O405... a teraz tym Renault.

Moje wątpliwości co do nazwy przewoźnika są spore. Gdyż dotychczas jedynym przewoźnikiem, który preferował autobusy Renault (głównie PR100, ale również kupili R312), był "Mobilis", natomiast firma, która obsługiwała tą linię dotychczas preferowała głównie MB O405 i MB O407.

Co do samego autobusu. Jest on dosyć ciekawy i z tego co udało mi się wypatrzeć przez okna, to posiada on dwie rzeźnię - na przeciwko drugich i trzecich drzwi.

Mnie się udało kilka razy przejechać R312 w Bułgarii i autobus sprawiał naprawdę sympatyczne wrażenie. Był cichy, miękki, przyjemny - tylko trochę ciasny. Domyślam się, że z tym autobusem jest podobnie

Dla porówania R312 ex RATP Paris (moje zdjęcia archiwalne z 2004 roku z Varny)
:strzałka: http://jakub131.webd.pl/varna_GT9.JPG
:strzałka: http://jakub131.webd.pl/varna_GT11.JPG

Poszukiwałem jakichkolwiek informacji dotyczących tego autobusu bądź przewoźnika i na TWB dowiedziałem się, że Arka też kupiła jednego R312 - autobus jeast cały biały ;)

siekierowy

Post autor: siekierowy »

Francuzy stają się ostatnio modne, PKS-y też je kupują. Atutem jest cena, tańsze niż niemieckie czy skandynawskie, niestety bardziej awaryjne.

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

Przy okazji, o ile tańsze?

Awatar użytkownika
Shadow238
Posty: 3006
Rejestracja: 2006-10-22, 00:17
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Shadow238 »

siekierowy pisze:Francuzy stają się ostatnio modne, PKS-y też je kupują.
Dokładnie. PKS Oświęcim zakupił kilka sztuk tego, nawet Zagozda posiada w swojej flocie 1 egzemplarz R312 ;)

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

Dodam jeszcze, że mają przewagę nad konstrukcjami niemieckimi w kwestii umiejscowienia silnika, które predysponuje autobus do posiadania 3. drzwi. w ogóle to może być wielki atut autobusów z Francji — 3 albo 4 wejścia, ale zostaje jeszcze awaryjność — nie psuje się to mocniej niż używki z Niemiec?

Awatar użytkownika
Amalio
Posty: 5887
Rejestracja: 2006-12-31, 20:37
Lokalizacja: Pawłowice
Kontakt:

Post autor: Amalio »

plocmaster pisze:Dodam jeszcze, że mają przewagę nad konstrukcjami niemieckimi w kwestii umiejscowienia silnika
A jakież to niezwykle umiejscowienie silnika mają francuskie autobusy :?:

Zresztą fakt iż większość niemieckich wozów nie ma trzeciego wejścia nie wynika z umiejscowienia silnika.

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

Amalio pisze:Zresztą fakt iż większość niemieckich wozów nie ma trzeciego wejścia nie wynika z umiejscowienia silnika.
Tu się zgodzę
Amalio pisze:A jakież to niezwykle umiejscowienie silnika mają francuskie autobusy
Takie

ppln

Post autor: ppln »

Amalio pisze:A jakież to niezwykle umiejscowienie silnika mają francuskie autobusy
Całkiem z tyłu (poszukaj sobie zdjęcia jakiegoś Irisbusa czy Renault), silnik zasłania cały tył, szybka jest naprawdę mała. Za to nie ma wieży ani amfiteatru.
Amalio pisze:Zresztą fakt iż większość niemieckich wozów nie ma trzeciego wejścia nie wynika z umiejscowienia silnika.
W 405N pierwszej generacji - tak.

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

Eee tam, to dlatego, że Niemcy chcieli mieć 2 wejścia, więc robili z 2 wejściami. I chyba są jakieś O405N pierwszej generacji z większą ilością wejść

Awatar użytkownika
Amalio
Posty: 5887
Rejestracja: 2006-12-31, 20:37
Lokalizacja: Pawłowice
Kontakt:

Post autor: Amalio »

Można to określić prościej - silnik umieszczony poprzecznie. Nie jest to jednak cecha typowa tylko dla francuskich wozów.
Tak czy inaczej nie zaliczyłbym tego jako plusu. Jakby na to nie patrzeć można kupić autobus z leżącym silnikiem ustawionym wzdłużnie z trzema wejściami. Zaś jeżeli ( na przykład ) Niemiec kupuje autobus z silnikiem ustawionym poprzecznie to na tym traci, gdyż i tak zamówi go z układem 2-2-0, a zabudowa silnika ogranicza ilość miejsc siedzących.

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

Amalio pisze:Jakby na to nie patrzeć można kupić autobus z leżącym silnikiem ustawionym wzdłużnie z trzema wejściami.
A patrzyłeś, jak wygląda wnętrze w takim np. MAN-ie Nxxx3? Bezsensownie to zrobione, wąskie niskopodłogowe przejście do przodu autobusu i strome schody na komitet powitalny, poza tym przez to kratownice się łamią. We francuskich to jest lepiej zrobione.
Amalio pisze:Zaś jeżeli ( na przykład ) Niemiec kupuje autobus z silnikiem ustawionym poprzecznie to na tym traci, gdyż i tak zamówi go z układem 2-2-0, a zabudowa silnika ogranicza ilość miejsc siedzących.
My nie Niemcy.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Należy się Wam małe wyjaśnienie, dotyczące pokazanego autobusu, w pierwszym poście. ;)

Długo nie wiedzieliśmy do kogo należy ten pojazd. Było wiele wątpliwości co do jego właściciela.

Pisząc pierwszy post nie wiedziałem do kogo on należy. Domyślałem się, że do firmy PKA "Tandem" w Markach, gdyż to własnie ten przewoźnik ostatnio obsługiwał linię do Platan Park, ale "Tandem" ma zwyczaj umieszczania swojego logo na autobusach, a ten nie posiada żadnych oznaczeń. :]

Zatem, w ubiegłym tygodniu, skontakowałem się, drogą mailową, z dwiema warszawskimi firmami - w tym z firmą "Tandem" i w ostatnią sobotę, właśnie od nich otrzymałem potwierdzenie. ;),

Reasumując - tenże Renault R312 jest świeżym nabytkiem Przedsiębiorstwa Komunikacji Autobusowej "Tandem" w Markach, kupionym specjalnie do obsługi linii "Platan Park" :)

Krider
Posty: 2
Rejestracja: 2007-12-16, 16:50
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: Krider »

Prywatna Komunikacja Samochodowa Straszydle ma osiem Renault R312, siedem z Francji i jeden z Niemiec.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Krider pisze:Prywatna Komunikacja Samochodowa Straszydle ma osiem Renault R312, siedem z Francji i jeden z Niemiec
Wow aż 8 sztuk. Nieźle. A czy Masz może jakieś fotki tych autobusów ? ;)

Gadzie
Posty: 1046
Rejestracja: 2007-04-16, 20:48
Lokalizacja: Dobroszyce
Kontakt:

Post autor: Gadzie »

http://transport.asi.pwr.wroc.pl/1014,1629,500.html
Tam nie ma wszystkich... ale chociaż część.
P.S.
J-31 pisze:A czy Masz może jakieś fotki tych autobusów ?
Nie łaska poszukać? :diabeł: OCZYWIŚCIE ¯ARTUJę :mruga:
P.S. Mój 400 post! Z reprymendą dla J-31 :retard:

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Gadzie pisze:Nie łaska poszukać?
Łaska poszukać, ale zadając to pytanie myślałem, że Krider zrobił jakieś własne zdjęcia. Tym pytaniem chciałem Go zachęcić do ich pokazania :P

Krider
Posty: 2
Rejestracja: 2007-12-16, 16:50
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: Krider »

Ja niestety żadnych swoich zdjęć tych Renault nie posiadam, a ostatnio w PKS Straszydle pojawiło się kolejne, dziewiąte Renault i wydaje mi się że będą następne.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Iveco/Irisbus/Karosa/Renault”