Solcity/SMxx

Tutaj są prowadzone dyskusje oraz wyrażane opinie o autobusach marki Solbus...
Lopez

Post autor: Lopez »

Pytanie do kol. z Gliwic i okolic: jak się podoba?

Awatar użytkownika
Amalio
Posty: 5887
Rejestracja: 2006-12-31, 20:37
Lokalizacja: Pawłowice
Kontakt:

Post autor: Amalio »

Lopez pisze: jak się podoba?
Czy się podoba :?: Postaram pokrótce opisać ten wóz.
Na pierwszy ogień rzecz jasna wygląd. Autobus robi lepsze wrażenie na żywo niż na zdjęciach i co najważniejsze - wygląda oryginalnie :)
Obrazek Obrazek

I parę zbliżeń na oświetlenie:
Obrazek Obrazek Obrazek

I tu niestety ujawnia jedna z bolączek SMa - oświetlenie lubi parować. Dotyczy to zarówno tylnych lamp jak również bocznych kierunkowskazów:
Obrazek


Jeszcze rzut oka na "ciepłe guziki":
Obrazek

I możemy już wejść do środka.
Niestety wnętrze pojazdu, to naprawdę duże rozczarowanie. Jest ono po prostu tandetne. Dotyczy to na przykład podsufitki (beznadziejne materiały), siedzeń ( których kolorystyka na domiar złego jest okropna ) czy płyt, które robią za ścianki oddzielające pasażerów od drzwi. Są wykonane z wyjątkowo lichego materiału. Raz walnąć z buta i już możnaby zbierać resztki...
Powracając do siedzeń, to pomijając kolorystykę są one wykonane z jakiegoś nieprzyjemnego w dotyku plastiku. Siedzenia są twarde, ale na obronę należy dodać iż ktoś pomyślał o tym by je wyprofilować. Tak więc przyjemnie jest się wtulić w takie siedzenia, jednak po chwili czar prysł - było niewygodnie. Na dodatek podłokietniki, które wyjątkowo ciężko chodzą. Jednakże warto zaznaczyć, że aż dziesięcioro z tych koszmarnych siedzisk nie jest umieszczona na podestach - całkiem nieźle. ¯eby jednak nie zrobiło się zbyt miło przejdę do mocowania wewnętrznego wyświetlacza. Wygląda ono tak jakby projektanci całkowicie zapomnieli o istnieniu tego elementu. Wygląda to brzydko i kompletnie prowizorycznie.
ObrazekObrazekObrazekObrazek

A teraz przejdę do rzeczy z której kierowcy wyjątkowo szydzili - do umiejscowienia sterownika. Został on umieszczony... w drzwiach. I to w taki sposób, że pasażer ma do niego swobodny dostęp. Kierowcy śmiali się, że pasażer wchodząc do autobusu ustawia sobie kierunek w którym chce jechać :D
Obrazek

Kolejną ciekawostkę stanowi awaryjne otwieranie drzwi. Solbus i to postanowił rozwiązać w nowatorski sposób. Zamiast klasycznego pokrętła zainstalowano guzik. Kierowcy i jacykolwiek kolejny nabywcy SMów będą zapewne sfrustrowani z powodu gapowiczów naciskających ten guzik by uciec przed kontrolą biletów - zabezpieczyć to będzie wyjątkowo trudno.
Obrazek

Czas na krótką przejażdżkę.
Do jednostki Cumminsa nie można mieć żadnych zastrzeżeń, ale osobiście wolę już Urbinowego DAFa. Wnętrze podczas jazdy może minimalnie skrzypi, ale tu również nie można mieć zastrzeżeń.


Solbus SM12, to trochę dziwny autobus. Z jednej strony całkowice poprawny, a z drugiej tak zepsuty przez kiepskie wnętrze. I już na początku prezentacji naszła mnie myśl - jeżeli Solbus naprawdę chce na rynku powalczyć i zdobyć jakieś zamówienia, to powinien zaoferować swój autobus za jakąś rozsądną cenę. W przeciwnym wypadku chyba trudno mu będzie walczyć z Urbino.

Awatar użytkownika
Marcin_558
Posty: 4134
Rejestracja: 2006-09-02, 19:08
Lokalizacja: Bydgoszcz/Łochowo
Kontakt:

Post autor: Marcin_558 »

Ja w Bydgoszczy miałem prawdziwą wersje testową Solbusa SM12 czyli srebrnego Solbusa. I do tego testowanego przez 3 tygodnie w PKS Bydgoszcz :) I co do siedzeń tandety u mnie nie było.

Awatar użytkownika
TLG
Ekspert
Ekspert
Posty: 4239
Rejestracja: 2006-08-15, 20:32
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: TLG »

No cóż - siedzenia takie, jakie zamówił odbiorca. Niepokojące natomiast są opisy wykończenia wnętrza, szkoda by było, żeby z tego powodu wóz został zdegradowany do jednej ligi razem z MAZem czy innym dziadostwem.

Lopez

Post autor: Lopez »

Miejmy nadzieję, że Solbus popracuje jeszcze nad wnętrzem.

Gadzie
Posty: 1046
Rejestracja: 2007-04-16, 20:48
Lokalizacja: Dobroszyce
Kontakt:

Post autor: Gadzie »

Amalio pisze:Na pierwszy ogień rzecz jasna wygląd. Autobus robi lepsze wrażenie na żywo niż na zdjęciach i co najważniejsze - wygląda oryginalnie
Tutaj się z Tobą w pełni zgodzę. Pojazd jest taki... "drapieżny" i rzuca się w oczy. Świetnie pasuje mu ta kolorystyka.
Amalio pisze:¯eby jednak nie zrobiło się zbyt miło przejdę do mocowania wewnętrznego wyświetlacza. Wygląda ono tak jakby projektanci całkowicie zapomnieli o istnieniu tego elementu. Wygląda to brzydko i kompletnie prowizorycznie.
Z tym rzeczywiście pojechali po bandzie xD Projektanci nie widzieli, jak to wygląda? Przecież to aż razi. W dodatku może okazać się nietrwałe.
Amalio pisze:Solbus SM12, to trochę dziwny autobus. Z jednej strony całkowice poprawny, a z drugiej tak zepsuty przez kiepskie wnętrze.
Myślę, że Solbus przy kolejnych zamówieniach będzie dopracowywał SMy według sugestii użytkowników. To pierwsze zamówienie, więc jest, jak jest.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Pozostaje mieć nadzieję, że następni (nabywcy) użytkownicy Solbusa SM12, trochę lepiej przemyślą jego wnętrze. Nie mniej jednak, autobus coraz bardziej mi się zaczyna podobać. Mam nadzieję, że SM12 w końcu dotrze kiedyś do Warszawy ;)

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 5931
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Post autor: Przemek »

Gadzie pisze: Projektanci nie widzieli, jak to wygląda? Przecież to aż razi. W dodatku może okazać się nietrwałe.
Jak dla mnie, zamontowanie wyświetlacza wygląda na wykonane samodzielnie przez przewoźnika, aniżeli producenta. Tym nie mniej projektanci zapomnieli o rozrysowaniu specjalnej wnęki na wyświetlacz, np. takiej jak w 7700. No, ale w końcu to jeden z pierwszych samodzielnych modeli tej firmy, więc można to jeszcze wybaczyć. Czekam na pierwszy lifting.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Kędzior pisze:Jak dla mnie, zamontowanie wyświetlacza wygląda na wykonane samodzielnie przez przewoźnika, aniżeli producenta. Tym nie mniej projektanci zapomnieli o rozrysowaniu specjalnej wnęki na wyświetlacz, np. takiej jak w 7700. No, ale w końcu to jeden z pierwszych samodzielnych modeli tej firmy, więc można to jeszcze wybaczyć. Czekam na pierwszy lifting.
To w cale nie musi być wnęka na display - jak w Volvo czy MAN-ie. Solaris również takowej nie przewidział, a mimo wewnętrzne wyświetlacze są montowane bezpośrednio do sufitu ;)

Tutaj zrobiono to niestety niestarannie i trudno orzec, czy to robota producenta, czy przewoźnika. ;)

Awatar użytkownika
Amalio
Posty: 5887
Rejestracja: 2006-12-31, 20:37
Lokalizacja: Pawłowice
Kontakt:

Post autor: Amalio »

TLG pisze:No cóż - siedzenia takie, jakie zamówił odbiorca.
Przeraża jednak sam fakt, że mozna takie coś do tego autobusu dostać.
TLG pisze:Niepokojące natomiast są opisy wykończenia wnętrza, szkoda by było, żeby z tego powodu wóz został zdegradowany do jednej ligi razem z MAZem czy innym dziadostwem.
No ze strony kierowców padły jakieś porównania z MAZem ( odnośnie kabiny, ale nie słyszałem dokładnie o co chodzi ), ale zdecydowanie MAZ, to gorsza liga. Przy czym SM leży gdzieś po środku pomiędzy tym dziadostwem, a nieźle wykończonymi autobusami.
Gadzie pisze: Myślę, że Solbus przy kolejnych zamówieniach będzie dopracowywał SMy według sugestii użytkowników. To pierwsze zamówienie, więc jest, jak jest.
Niemniej poczułem się rozczarowany. Tyle dobrze, że przynajmniej jest to wszystko odpowiednio zmontowane.
Kędzior pisze:Jak dla mnie, zamontowanie wyświetlacza wygląda na wykonane samodzielnie przez przewoźnika, aniżeli producenta.
Pełne kabiny w Mercedesach (jak widać dla Merca, to wręcz abstrakcja jest) urodą nie grzeszą, a nie są one tworem odbiorców. Nie byłbym więc do końca taki pewien, że to sprawka Warbusa. Trzeba by było się po prostu dowiedzieć czy takie już przyjechały z Solca. Tak czy siak wina leży po stronie producenta, bo to on nie zadbał o wygospodarowanie odpowiedniego miejsca na wyświetlacz.

Awatar użytkownika
Shadow238
Posty: 3006
Rejestracja: 2006-10-22, 00:17
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Shadow238 »

Amalio pisze:No ze strony kierowców padły jakieś porównania z MAZem ( odnośnie kabiny, ale nie słyszałem dokładnie o co chodzi )
Im chyba chodziło o to, że w MAZie jest w pełni zabudowana kabina i może ciut więcej miejsca na stanowisku kierowcy.
Amalio pisze:Tak czy siak wina leży po stronie producenta, bo to on nie zadbał o wygospodarowanie odpowiedniego miejsca na wyświetlacz.
Wystarczyło by w zupełności gdyby wewnętrzny wyświetlacz przymocować bezpośrednio do sufitu.

ppln

Post autor: ppln »

J-31 pisze:Solaris również takowej nie przewidział
Może u was. U nas wewnętrzne są montowane w ładnej szarej obudowie. Za to w Citaro (od 2006, w 2000 i 01 było dobrze) są zamontowane na uchwytach od R&G zaraz przed odpowiednią wnęką i wygląda to nieco pokracznie (co nie zmienia faktu że lepiej niż tutaj).

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 5931
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Post autor: Przemek »

Amalio pisze:Pełne kabiny w Mercedesach (jak widać dla Merca, to wręcz abstrakcja jest) urodą nie grzeszą, a nie są one tworem odbiorców. Nie byłbym więc do końca taki pewien, że to sprawka Warbusa.
W Mercedesach robiono kabiny półotwarte. I tak byłoby do tej pory, gdyby nie przyszli Polaczki i zaczęli im wydziwiać, że chcą zamkniętą kabinę. Ale tego jak ma wyglądać, to już nie sprecyzowali. Tak samo jak mają się otwierać okna (stąd uchylne ramki), ile ma być wyświetlaczy wewnętrznych w przegubowcach (jest tylko jeden) i jak zamontowane mają być (jest na ozdobnej wnęce, a nie wyeksponowany jak w 7700).

Citara mają wygospodarowane miejsce na wyświetlacz, tylko że już MPK dało Evobusowi wolną rękę - a on poszedł po najprostszej linii oporu. Czy to wina Evobusa?

Awatar użytkownika
Amalio
Posty: 5887
Rejestracja: 2006-12-31, 20:37
Lokalizacja: Pawłowice
Kontakt:

Post autor: Amalio »

Shadow238 pisze:
Wystarczyło by w zupełności gdyby wewnętrzny wyświetlacz przymocować bezpośrednio do sufitu.
Ale jak widać nawet tego nie rozpatrzono. I w tym problem.
Kędzior pisze:
Amalio pisze:Pełne kabiny w Mercedesach (jak widać dla Merca, to wręcz abstrakcja jest) urodą nie grzeszą, a nie są one tworem odbiorców. Nie byłbym więc do końca taki pewien, że to sprawka Warbusa.
W Mercedesach robiono kabiny półotwarte. I tak byłoby do tej pory, gdyby nie przyszli Polaczki i zaczęli im wydziwiać, że chcą zamkniętą kabinę. Ale tego jak ma wyglądać, to już nie sprecyzowali. Tak samo jak mają się otwierać okna (stąd uchylne ramki), ile ma być wyświetlaczy wewnętrznych w przegubowcach (jest tylko jeden) i jak zamontowane mają być (jest na ozdobnej wnęce, a nie wyeksponowany jak w 7700).

Citara mają wygospodarowane miejsce na wyświetlacz, tylko że już MPK dało Evobusowi wolną rękę - a on poszedł po najprostszej linii oporu. Czy to wina Evobusa?
No sorry, ale poruszasz dwie osobne kwestie. Bo w przypadku okien, to daliście im wolną rękę, ale różnica polega na tym, że producent miał gotowe rozwiązanie i je zastosował.
W przypadku kabiny, to co innego, bo ludzie sobie zaczęli życzyć czegoś co do tej pory nie było realizowane. Ale jakoś nie sądzę by ktokolwiek przyszedł do Solarisa ze szkicem jak ma wyglądać zamknięta kabina. Po prostu takową zrobiono i wygląda ona normalnie.

Awatar użytkownika
TLG
Ekspert
Ekspert
Posty: 4239
Rejestracja: 2006-08-15, 20:32
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: TLG »

Amalio pisze:ale zdecydowanie MAZ, to gorsza liga
Pod względem konstrukcyjnym i zastosowanych rozwiązań na pewno, w końcu jest to jednak nowoczesna konstrukcja. Ale psia mać to wnętrze ma bardzo duży wpływ na odbiór całego produktu, o czym chyba Solbus zapomina.

ppln

Post autor: ppln »

W Mercedesach oryginalnie stosowano kabiny otwarte, teraz MB sprzedaje w zasadzie dwie wersje - otwartą z domontowaną szybą (czyli właściwie półzamkniętą) i zamkniętą z szybami pod sufit i elektryczną szybką dla kierowcy, która (przynajmniej w łódzkich z 2006) jest zrobiona bardzo przyzwoicie i wygląda nieźle.


Gadzie
Posty: 1046
Rejestracja: 2007-04-16, 20:48
Lokalizacja: Dobroszyce
Kontakt:

Post autor: Gadzie »

Solbus SM18:
Dla mnie bomba. Wygląda świetnie. :D Ładnie mu w tym malowaniu. Wiadomo kiedy ujrzymy prototyp?

Awatar użytkownika
Marcin_558
Posty: 4134
Rejestracja: 2006-09-02, 19:08
Lokalizacja: Bydgoszcz/Łochowo
Kontakt:

Post autor: Marcin_558 »

Gadzie pisze:Dla mnie bomba. Wygląda świetnie. Ładnie mu w tym malowaniu.
Mi się bardzo podoba Solbus SM18 :) A malowanie takie jakieś poznańskie się wydaje :lol:

B@rteK

Post autor: B@rteK »

Mnie również się bardzo podoba :) To jest chyba wersja LNG, bo za ostatnimi drzwiami nie ma szyby. Jeszcze tylko wnętrze dopracować w stosunku do SM12 i będzie to naprawdę miły dla oka autobus.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Solbus”