Solaris Urbino 18 III

Tutaj są prowadzone dyskusje oraz wyrażane opinie o autobusach marki Solaris...
kombino

Post autor: kombino »

J-31 pisze:Jeśli pierwsze SU 18 III sprawdzą się w warunkach GOP-u, to GOP może się stać ogromnym rynkiem zbytu. Największym w Polsce
Pierwsze Solarisy się sprawdziły-te też się sprawdzą :cool:

Adrian_

Post autor: Adrian_ »

J-31 pisze:Jeśli pierwsze SU 18 III sprawdzą się w warunkach GOP-u, to GOP może się stać ogromnym rynkiem zbytu. Największym w Polsce
Na pewno sie sprawdzą, wszak GOP staje się powoli najlepszym klientem Solarisa (ze wzgledu na ciągłe dostawy tych autobusów) i jest to dobra wiadomość, gdyż wreszcie GOP zacznie pozyskiwac odpowiednio zaawansowane technicznie autobusy, niż kilkunastoletnie szroty z zagranicy. Szkoda tylko, ze niektóre przedsiębiorstwa km po zakupie kilku Solarisów zrezygnowało z ich dalszego zakupu :(.

Peter

Post autor: Peter »

Na portalu WPK pojawiło się info o tym, że mamy już w Gliwicach te 6 SU 18 oczywiście tak jak było zapowiadane. ;)
Fotki => 1 2 3 4 5 6

Adrian_

Post autor: Adrian_ »

Bardzo ładnie wygladają te Solarisy :). A na kiedy zapowiada jest ich premiera liniowa? :).

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Jak patrzę na te fotki to widzę, że przybycie tych 6 szt. SU 18 III wzudziło małe święto w zajezdni PKM-u. Kierowcy pewnie już się cieszą. :)

Peter

Post autor: Peter »

Adrian pisze:Bardzo ładnie wygladają te Solarisy :) . A na kiedy zapowiada jest ich premiera liniowa? :) .
Trzeba poczekać aż je zarejestrują, więc pewnie jakieś kilka dni jeszcze zostało. ;)
Niestety nie udało mi się ich zaobserwować nawet na zajezdni, bo gdzieś je z tyłu ukryli.

[ Dodano: 2006-10-05, 12:01 ]
Akurat dzisiaj SU 18 wyjechały na trasę. :)
Udało mi się pojeździć tymi Solarisami na 870 przy okazji odwiedzin Uczelni. Ja jechałem tam i z powrotem odpowiednio wozami #45 i #43. Zaobserwowałem też na 870 #44 i #46 więc jeszcze dwóch brakuje, ale chyba cała ta linia jest obsadzona dzisiaj samymi nówkami SU 18. ;)
Zaciekawił mnie oczywiście układ siedzeń - są półtoraki przed drugimi drzwiami, a przed trzecimi upakowali 3 siedzonka bokiem do kierunku jazdy (w Lionsach są w tym miejscu 2+2 ustawione naprzeciw). Są zainstalowane kamerki, bo wystają jakieś oczka kameleona. :D
Co do konstrukcji przegubu, to jest on rozwiązany troszkę niestandardowo ze względu na to, że zawias jest po tylko po stronie członu pierwszego, nie ma podzielonego "koła" na dwie części z zawiasem w środku. Poręcze w przegubie przykręcone są do ramy środkowej od góry i mają kształt odwórconego serduszka. :cool:
W moim rankingu przegrywają z Lionsami, ale jeździ się komfortowo. Mam nadzieję, że dłużej zawitają na 870. :mruga:

Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 777
Rejestracja: 2005-01-03, 15:46
Lokalizacja: TCZEW - Pomorskie

Post autor: Dominik »

Jak zauważyłem na fotce 5 jest widoczny, mały ekran to czyli one są wyposażone w monitoring.

Adrian_

Post autor: Adrian_ »

To bardzo dobra nowina, niemniej jednak trochę szkoda, że kolejne przeguby trafiły na linię 870, a niedługo może trafią i na 840. Ale do rzeczy: jak wygląda w Waszych Solarisach sprawa rzeźni? jest standardowa, jak w pozostałych Urbino 18, czy też coś zmieniono?

NEO_DAB

Post autor: NEO_DAB »

Peter pisze:
J-31 pisze:...GOP może się stać ogromnym rynkiem zbytu.
Zauważyłem za to, że poznikały DABy z 840/870 (na pewno nie są w takich ilościach jak kiedyś). Ewentualnie puszczą przegubowego Lionsa na np. 840. Może te SU 18 dadzą, bo powinny się na te linie nadawać.
Ponieważ przegubowe DAB-y teraz muszą jezdzić na liniach: 80 i 57, pojawiają się również na 81.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

SOLARIS-y U 18 III które widziałem dziś jak jezdziły na 870 to: #44, #45 i #46 (tymi dwoma pierwszymi jezdziłem :) ) Mają kamry do cofania...

rzelfix

Post autor: rzelfix »

Zastanawia mnie tylko, czy aby da się w nich siedzieć, bo w gdańskich solarkach to było nie do zniesienia. Będę się chciał jutro nimi czmychnąć kółeczko i porównam do tych jakimi się nakursowałem po Gdańsku. :)

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Peter pisze:Co do konstrukcji przegubu, to jest on rozwiązany troszkę niestandardowo ze względu na to, że zawias jest po tylko po stronie członu pierwszego, nie ma podzielonego "koła" na dwie części z zawiasem w środku.
Czy tak on wygląda ?
Peter pisze:Poręcze w przegubie przykręcone są do ramy środkowej od góry i mają kształt odwórconego serduszka. :cool:
Czy tak jak tutaj ?

WIęcej fotek tutaj. Możesz porównać

Bardzo ładnie się prezentują wasze SU 18 III. Najważniejsze, że są monitorowane :)

Peter

Post autor: Peter »

J-31 pisze:Czy tak on wygląda ?
Dokładnie tak. ;)
J-31 pisze:Czy tak jak tutaj ?
Nie. Do tej środkowej rurki są dospawane takie wygięte na kształt odwróconego serca (w płaszczyźnie pionowej). To chyba właściwie jedyna różnica w tym przegubie oprócz tego że poręcze są żółte, co było widać na tamtych fotkach co dałem.
Co do układu siedzeń, to na pierwszy rzut oka jest dokładnie tak samo jak w Warszawie. Może być tylko różnica w tym półtoraku przed drugimi drzwiami w pierwszym członie, ale przodów wszystkich gliwickich SU 18 nie "zwiedzałem" jeszcze tak dokładnie ze względu na tłok. :)

Dzisiaj do kompletu widziałem tym razem na linii 840 wozy #41 i #42 (tym pierwszym dodatkowo jechałem). Na 870 też były SU 18, ale również zaobserwowałem dzisiaj jednego przeguba Lion's City i gliwickiego Ikara #1565. :)
Jeden SU 18 był dzisiaj na 81 (zaobserwowany w Zabrzu), więc troszkę sobie poprzerzucali.
A pierwsze fotki debiutujących wczoraj SU 18 na trasie już są na TWB i WPK :strzałka:
Foto 1 Foto 2 Foto 3 Foto 4 Foto 5 Foto 6

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Dzięki Peter. Ogólnie autobusy bardzo ładnie sie prezentują, szczególnie w części śródmiejskiej. :)

Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 777
Rejestracja: 2005-01-03, 15:46
Lokalizacja: TCZEW - Pomorskie

Post autor: Dominik »

Fajne są te solarisy szkoda tylko że bez pomarańczowych wyświetlaczy, moim zdaniem nie pasują do tych wozów. Pomarańczowe są bardzo wyraźne.

Awatar użytkownika
Shadow238
Posty: 3006
Rejestracja: 2006-10-22, 00:17
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Shadow238 »

Dominik pisze:Fajne są te solarisy szkoda tylko że bez pomarańczowych wyświetlaczy, moim zdaniem nie pasują do tych wozów. Pomarańczowe są bardzo wyraźne.
Masz absolutną rację!! Dziwię się czemu PKM Gliwice nie zamówiło sobie tych Solarisków z pomarańczowymi wyświetlaczami :nuts:
J-31 pisze:Najważniejsze, że są monitorowane :)
O ile mi wiadomo to one nie są monitorowane!! Mają tylko kamerę z tyłu pojazdu do cofania autobusu :) Swoja drogą szkoda, że takie "cacka" nie są monitorowane :/

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Dominik pisze:Fajne są te solarisy szkoda tylko że bez pomarańczowych wyświetlaczy, moim zdaniem nie pasują do tych wozów. Pomarańczowe są bardzo wyraźne.
MKM Shadow pisze:Swoja drogą szkoda, że takie "cacka" nie są monitorowane :/
Hmmm.. To rzeczywiście szkoda, ale w sumie nie jest źle. SU 18 III w barwach PKM Gliwice wyglądają ładnie. Po za tym są to naprawdę świetne autobusy. Bardzo pojemne i wygodne. I mam nadzieję, że długo będą służyły mieszkańcom. ;)

Awatar użytkownika
Shadow238
Posty: 3006
Rejestracja: 2006-10-22, 00:17
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Shadow238 »

J-31 pisze:Hmmm.. To rzeczywiście szkoda, ale w sumie nie jest źle. SU 18 III w barwach PKM Gliwice wyglądają ładnie. Po za tym są to naprawdę świetne autobusy. Bardzo pojemne i wygodne. I mam nadzieję, że długo będą służyły mieszkańcom. ;)

Ja jestem ciekaw ile to wytrzyma bez jakiś poważniejszych napraw ? oby długo... W sumie Solaris produkuje naprawdę świetne, szybkie, komfortowe i bezpieczne wozy ;)

PS. J-31: masz ulubionego swego Solarisa ? :)

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

MKM Shadow pisze:PS. J-31: masz ulubionego swego Solarisa ? :)
Nie chciałbym tutaj robić off-topicu, ponieważ temat o ulubionych Solarisach już istnieje ;)

=> topics6/jaki-jest-wasz-ulubiony-solaris-vt12.htm

Natomiast mogę napisać, że to się zmienia w czasie. W tamtym temacie wypowiedziałem się po raz pierwszy dokładnie 2 lata temu (w grudniu 2004 roku), a wtedy - w Warszawie - nie było jeszcze SU 18 III.

A zatem kończąc ten temat, napiszę tylko, że dzisiaj moim ulubionym Solarisem jest SU 18 III :P

Awatar użytkownika
Shadow238
Posty: 3006
Rejestracja: 2006-10-22, 00:17
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Shadow238 »

MKM Shadow pisze:Ja jestem ciekaw ile to wytrzyma bez jakiś poważniejszych napraw ? oby długo...
Miałem pewne wątpliwości na początku ale po kilkukrotnym przejechaniu się stwierdzam, że oprócz Mana nie ma godnego konkurenta dla SU18 III.

A wozy do dzisiejszego dnia sprawują się świetnie.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Skorzystam z tego starego tematu, by zwrócić grzecznie uwagę kolegom z Poznania, że nie wspomnieli o nowych SU18 III.

Co ciekawe jednego z nich udało mi się sfocić... i dopiero wczoraj, wykonując rysunki, przeanalizowałem to zdjęcie, stwierdzając, że po pierwsze autobus nieco się różni od pozostałych. A po drugie 23 listopada - a więc w czasie "Katarzynki" stał na placu bez tablic.

Nowe pojady we flocie MPK noszą numery taborowe #1844 i #1845. Poniżej #1845.

Obrazek

Najnowsze poznańskie Solarisy mają odskokowo przesuwne drzwi.

Obrazek

A czy prócz tego, czymś jeszcze różnią się od pozostałych SU18 IIII ? ;)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Solaris”