Automatyczne zapowiedzi przystanków w nowych Solarisach

Tutaj są prowadzone dyskusje oraz wyrażane opinie o autobusach marki Solaris...
Awatar użytkownika
Razor 688
Posty: 456
Rejestracja: 2006-11-06, 18:44
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Automatyczne zapowiedzi przystanków w nowych Solarisach

Post autor: Razor 688 »

Chciałbym poruszyć temat elektrycznej zapowiedzi przystanków w Solarisach III generacji czy ktoś z Was spotkał się z takim czymś. :)
Ostatnio zmieniony 2006-11-10, 09:10 przez Razor 688, łącznie zmieniany 1 raz.

Adrian_

Post autor: Adrian_ »

Nie wiem, jak z tym jest u Ciebie Razor w Bielsku-Białej, ale ja osobiście jechałem rzeszowskim Solarisem Urbino 12 CNG (oczywiście III-ciej generacji) i nie zauważyłem, by w Solarisie tym była zapowiedź przystankowa. Zresztą to, czy Solarisy otrzymają taką tzw. "gadaczkę" zależne jest od przewoźnika :).

Awatar użytkownika
Razor 688
Posty: 456
Rejestracja: 2006-11-06, 18:44
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Post autor: Razor 688 »

Adrian_ pisze:Nie wiem, jak z tym jest u Ciebie Razor w Bielsku-Białej, ale ja osobiście jechałem rzeszowskim Solarisem Urbino 12 CNG (oczywiście III-ciej generacji) i nie zauważyłem, by w Solarisie tym była zapowiedź przystankowa. Zresztą to, czy Solarisy otrzymają taką tzw. "gadaczkę" zależne jest od przewoźnika :).
Być może masz racje, ale jak coś takiego jest zamontowane w autobusie to kierowcy po prostu wyciszają to tak żeby nikt nie słyszał fakt jest to trochę denerwujące, ale np.: dla starszych osób, którzy mają problem z wzrokiem jest bardzo dobrym sposobem żeby wysiąść na odpowiednim przystanku a tak właśnie jest w Bielsku w nie, których autobusach.

ppln

Post autor: ppln »

W Łodzi wszystkie autobusy posiadające wyświetlacze posiadają funkcję zapowiadania przystanków, ale:
-W starszych wozach (Ikary, Volva B10L(A) ), żeby zapowiadanie działało driver musi włożyć dysk z opisem trasy
-W nowszych wozach jest to często wyłączane.

PS. U was też można kupować reklamy głosowe w autobusach?

Bartek

Post autor: Bartek »

U nas "papugi" są w 13 wozach, lecz słychać tylko w jednym, w Jelczu z numerem 204, bo w reszcie są wyciszone, a szkoda bo bardzo lubie ten gong przed zapowiedzią :)
Ostatnio zmieniony 2006-11-09, 22:27 przez Bartek, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

Hmm… Czy to nie w gniocie po raz pierwszy usłyszałem magiczne „bing-bong — następny przystanek — Medyczna Szpital, koniec trasy”? Taak… Chyba tak :retard:
Więc — w Płocku gadaczki są w gniotach, odkurzaczach i wszystkim co nowsze (chyba), lecz słychać je bardzo rzadko — jeśli już, to ciche. Najczęściej jednak, zamiast zapowiedzi przystanków słychać gadki typu „Skasuj bilet — unikniesz wpisania do Krajowego Rejestru Długów”. :mruga:
ppln pisze:U was też można kupować reklamy głosowe w autobusach?
Na razie się z tym nie spotkałem, ale KM to bardzo komfortowy partner do negocjacji i zawsze się z nią można dogadać… :smile2:

rzelfix

Post autor: rzelfix »

Jadąc około miesiąc temu świeżutkim sosnowieckim Solarisem U15 III usłyszałem właśnie dźwięk pewnej pani (czy też pana - sam nie pamiętam) zapowiadającej przystanki. Do tej pory nie spotkałem się z czymś takim w autobusach i pozytywnie się zdziwiłem. ZTCW to są to pierwsze autobusy (swego czasu miały je wszystkie tramwaje, teraz już tylko wagony 116Nd i chyba niesktóre 105N) z tego typu informacją pasażerską w całym KZK GOPie.

Adrian_

Post autor: Adrian_ »

ppln pisze: U was też można kupować reklamy głosowe w autobusach?
Nie wiem, jak z tym jest w Rzeszowie, ale na dobrą sprawę chyba można tam kupić reklamę, która jest wygłaszana w autobusie głosowo. Niemniej jednak nie jest to zbyt często stosowane, gdyż ekrany LCD do wyświetlania tego typu reklam posiadają jedynie nieliczne autobusy, a i w tych te reklamy nie są zbyt często emitowane :/.

ppln

Post autor: ppln »

Jeśli chodzi o reklamy głosowe to chyba po prostu się wgrywa do pamięci sterownika (SRG3000) tekst reklamy i ustawia częstotliwość. W podobny sposób są zrealizowane teskty typu "przypominamy o konieczności skasowania biletu"

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Z dźwiękową reklamą w autobusie - to spotkałem się jeden raz w ... Poznaniu. W Neoplanie N4020 obsługującego linię 51 z dw. Głównego. Zapowiedzi przystanków również w autobusach MPK Poznań i to też nie wszędzie. :/

Natomiast w Warszawie nie stosowano i nie stosuje się głosowych zapowiedzi przystankowych. :]

Korci mnie aby zmienić tytuł tego tematu, ponieważ nie ma "elektrycznych zapowiedzi". Mogą być "automatyczne zapowiedzi" - i to chyba będzie lepiej brzmiało. Mam nadzieję, że autor nie będzie miał pretensji jeśli zmienię to jedno słowo. ;)

Awatar użytkownika
Razor 688
Posty: 456
Rejestracja: 2006-11-06, 18:44
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Post autor: Razor 688 »

J-31 pisze:Z dźwiękową reklamą w autobusie - to spotkałem się jeden raz w ... Poznaniu. W Neoplanie N4020 obsługującego linię 51 z dw. Głównego. Zapowiedzi przystanków również w autobusach MPK Poznań i to też nie wszędzie. :/

Natomiast w Warszawie nie stosowano i nie stosuje się głosowych zapowiedzi przystankowych. :]

Korci mnie aby zmienić tytuł tego tematu, ponieważ nie ma "elektrycznych zapowiedzi". Mogą być "automatyczne zapowiedzi" - i to chyba będzie lepiej brzmiało. Mam nadzieję, że autor nie będzie miał pretensji jeśli zmienię to jedno słowo. ;)
Co do tego muszę się zgodzić, ponieważ tamta wersja trochę nie pasowała podziękowania dla kol. J-31 za propozycje i naprawę mojego błędu. :) A co do reklam jak zarazie nie spotkałem się w czymś takim w nowych Solarisach. :rotfl:

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Razor 688 pisze:A co do reklam jak zarazie nie spotkałem się w czymś takim w nowych Solarisach :rotfl:
Ja myślę, że to jest "śpiew przyszłości". Wcześniej czy później przewoźnik eksploatujący nowe Solarisy wpadnie na ten pomysł. I zacznie zarabiać nadając reklamy. :P

Bartek

Post autor: Bartek »

Papuga jeszcze jest w Jelczu M121MB #194, ale tylko zapowiada przystanek końcowy lub "uwaga odjazd". A jeszcze niedawno tak ladnie to brzmiało "Sienkiewicza 1 CPN Przystanek Końcowy", "Ducha św Zenit Koniec trasy" :(

barthezz_13

Post autor: barthezz_13 »

Ja pamiętam jak u nas było dość śmiesznie podczas remontów - autobusy jeździły objazdami i...:
Następny przystanek [i cisza...], zresztą się nie dziwię, bo to przystanek tymczasowy był.
No, ale w każdym razie mała wtopa MPK Łódź.

Imperator

Post autor: Imperator »

W MPK Legnica troche wozów posiada ta funkcje, tylko nie wiem dlaczego kierowcy ją wyłanczają. Powinno być rozporządzenie o nakazie uzywania tego środku informacji pasażerskiej, a nie tak jak kierowcy się zechce

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

Imperator pisze:W MPK Legnica troche wozów posiada ta funkcje, tylko nie wiem dlaczego kierowcy ją wyłanczają.
A chciałbyś przez 8 godzin dziennie w kółko słuchać, jaki przystanek będzie następny? Bo ja nie…

Imperator

Post autor: Imperator »

Ty praca to nie bajka, że jak oni nie chca to nie nzaczy że tak ma być.

Lopez

Post autor: Lopez »

plocmaster pisze:A chciałbyś przez 8 godzin dziennie w kółko słuchać, jaki przystanek będzie następny? Bo ja nie…
Sorry, ale KM jest przede wszystkim dla pasażerów. Chyba dopiero w dalszej kolejności dla kierowców. A wcale nie trzeba szukać daleko, żeby się przekonać, że bywa inaczej... (vide: dyskusja o pomocy niepełnosprawnym)

Awatar użytkownika
Shadow238
Posty: 3006
Rejestracja: 2006-10-22, 00:17
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Shadow238 »

W Solarisach U15 III w PKM Sosnowiec są używane zapowiedzi przystanków i muszę powiedzieć, że nawet dobrze tam ten system działa. Szkoda tylko, że jak raz tylko jechałem, Pani lektorka mówiła tylko z jednego głośnika :/

plati

Post autor: plati »

U nas w Radomiu, wszystkie nowo sprowadzane SU12 III CNG, mają fabrycznie zamontowany, program do zapowiadania przystanków firmy Pixel Bydgoszcz (zresztą cała elektronika w tych autobusach jest tej firmy). I tak jak pisali koledzy: jest ding-dong, nastepny przystanek xxx, i jakieś 50 metrów przed przystankiem komunikat na jaki przystanek sie zajechało. U nas ten system jest stosowany w mniej więcej 75% autobusów. Powód: kierowcy sie skarżą. A więc norma ;) Chociaż dla mnie posłuchać głosu tej miłej pani to sama przyjemność. :D MPK twierdzi że jest też możliwość puszczania reklam lub komunikatów, ale nikt jeszcze z tego nie skorzystał xD W Warszawie, do nowych Solarisów U12 III, montowana jest gadaczka R&G Mielec, ale posiadająca funkcję jedynie wyświetlania klejnych przystanków i przewijania trasy. Czyli też norma, bo wszystkie warszawskie niskacze takie mają.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Solaris”