Rozróżnianie generacji

Tutaj są prowadzone dyskusje oraz wyrażane opinie o autobusach marki Solaris...
Lopez

Post autor: Lopez »

barthezz_13 pisze:A czy któreś z nich mają zamontowaną klimę dla przestrzeni pasażerskiej?
Zapomnij. W krakowskich autobusach z reguły jest tylko klima w kabinie kierowcy. Jedyny wyjątek to kupione w zeszłym roku używane 6 sztuk autobusów Castrosua.
Wszystkie SU 12 są II generacji. To te z jamnikiem w krakusce :)

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Nie wiem, czy czy Zauważyliście, ale u najnowszych Solarisów Urbino pojawiły się charakterystyczne wcięcia w przednim zderzaku.

Jak myślicie, jest to tylko mało znaczący detal, czy cichy początek do kolejnej, nowej generacji Solarisów ? ;)

Lopez

Post autor: Lopez »

Zmiana jest zauważalna, ale trudno to nazwać czymkolwiek poza kosmetyką ;)

Kamil

Post autor: Kamil »

Zdecydowanie ładniej wyglądają :)

Awatar użytkownika
Shadow238
Posty: 3006
Rejestracja: 2006-10-22, 00:17
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Shadow238 »

J-31 pisze:Nie wiem, czy czy Zauważyliście, ale u najnowszych Solarisów Urbino pojawiły się charakterystyczne wcięcia w przednim zderzaku.

Jak myślicie, jest to tylko mało znaczący detal, czy cichy początek do kolejnej, nowej generacji Solarisów ?
Zdecydowanie lepiej wyglądają z tym zderzakiem Solarki ;)

Czy to początek IV generacji- cóż może i tak, chociaż jestem grubo ciekawy jalk projektanci Solarisa zrobią jeszcze ładniejszą stylistykę ich modeli od tej III.

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

IMHO nieprędko doczekamy się 4-tej generacji Solarisa

Awatar użytkownika
Shadow238
Posty: 3006
Rejestracja: 2006-10-22, 00:17
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Shadow238 »

IMHO nieprędko doczekamy się 4-tej generacji Solarisa
Też tak sądzę, ponieważ w obecnej III generacji prócz tam jakiś drobnych zabiegów kosmetycznych praktycznie nie ma co poprawiać.

Mibars

Post autor: Mibars »

Atobusy to nie osobówki, co wymagają zmian kosmetycznych co roku, oraz wyglądają na przestarzałe po pięciu latach :)

Zderzak - drobna zmiana... Może podyktowana np poprawieniem aerodynamiki? Autobus w końcu to jedna wielka ściana pchająca przed sobą masę powietrza, może taki drobiazg coś poprawia?

Ja tam bardziej, niż na kolejną generację czekam na wyposażenie mniejszych autobusów w napęd hybrydowy...

faja_k
Posty: 6027
Rejestracja: 2007-01-08, 21:57
Lokalizacja: Nie jest kolorowo.

Post autor: faja_k »

I kto to kupi? Hybryda jest na dzień dzisiejszy tak droga, że jak już się takową kupuje, to od razu dużą i porządną, a nie 9-metrową pszczółkę.

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

I tak nieprędko ktoś to u nas kupi w większej ilości.
W sumie do autobusów to nie byłby taki zły napęd, tylko że miejsce zajmuje

Mibars

Post autor: Mibars »

No cóż, nie myślałem o wsadzaniu podwójnego napędu do Alpino, tylko do zwykłego SU12.

Czy cały układ zajmuje dużo miejsca? To zależy. Mniejszy i lżejszy o ładnych parę ton autobus nie musi posiadać tak mocnego napędu jak egzemplarz 18-metrowy - dlatego calość moze być mniejsza.
Inną sprawą jest to, że sam silnik elektryczny może bez problemu mieć rozmiar zbliżony do sprzęgła - jak w Civicu Hybrid. Bateria akumulatorów, przetwornica na dach i po problemie.

Poza tym SU18H ma przełożony napęd do pierwszego członu (mniejsze ryzyko poślizgu), przez co rozkład miejsca tak trochę kuleje. W pojazdach jednoczłonowych ten problem odpada...

Dlatego jestem za rozszerzeniem oferty autobusów hybrydowych, niż za tworzeniem kolejnej generacji Solarek.

faja_k
Posty: 6027
Rejestracja: 2007-01-08, 21:57
Lokalizacja: Nie jest kolorowo.

Post autor: faja_k »

Mibars pisze:Mniejszy i lżejszy o ładnych parę ton autobus nie musi posiadać tak mocnego napędu jak egzemplarz 18-metrowy
A jaki by miał? ¯eby w U12 miało to sens musiałby być o połowę mniejszy, a tak się tego zrobić nie da.
Mibars pisze:Dlatego jestem za rozszerzeniem oferty autobusów hybrydowych, niż za tworzeniem kolejnej generacji Solarek.
A czy jedno drugie wyklucza?

Mibars

Post autor: Mibars »

Pod kątem finansowym tak trochę 2 kosztowne projekty naraz...

A napęd hybrydowy da się zrobić każdej (no... racjonalnej) wielkości. Wspomniany Civic ma bodajże 20KM silnik-generator elektryczny.

faja_k
Posty: 6027
Rejestracja: 2007-01-08, 21:57
Lokalizacja: Nie jest kolorowo.

Post autor: faja_k »

Mibars pisze:Pod kątem finansowym tak trochę 2 kosztowne projekty naraz...
To nie Jelcz.
Mibars pisze:A napęd hybrydowy da się zrobić każdej (no... racjonalnej) wielkości. Wspomniany Civic ma bodajże 20KM silnik-generator elektryczny.
Civic jest trochę mniejszy od Solarisa.

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

Mibars pisze:Pod kątem finansowym tak trochę 2 kosztowne projekty naraz...
Ale chyba zrobienie 12-metrowej hybrydy mając 18-metrową nie jest aż takie trudne i kosztowne. Zresztą to nowa technologia i dorzucić się mogą kupujący

ppln

Post autor: ppln »

Pytaniem pozostaje gdzie pójdzie zmieścić olbrzymią część elektryczną. Bo o ile w przegubie opłaca się zabudować coś takiego, o tyle w krótkim może braknąć miejsca. No chyba, że w U12LE.

Awatar użytkownika
ep40
Posty: 1549
Rejestracja: 2006-05-14, 01:02
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: ep40 »

Przeglądając zdjęcia, natrafiłem na oznaczenie 12 metrowego Solarisa jako "Solaris Urbino 12 E3". Czym się różni wersja E3 od zwykłej?

Lopez

Post autor: Lopez »

Zapodasz link do tego zdjęcia?

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

Zapewne chodziło o to, że spełnia normę czystości spalin Euro 3

Awatar użytkownika
Amalio
Posty: 5887
Rejestracja: 2006-12-31, 20:37
Lokalizacja: Pawłowice
Kontakt:

Post autor: Amalio »

plocmaster pisze:Zapewne chodziło
Zapewne nie. Bo wersji jest mnóstwo. Jest jeszcze na przykład W2 czy inne. Czym się one różnią to ja nie wiem...

ODPOWIEDZ

Wróć do „Solaris”