Prywatna komunikacja autobusowa - pytania i odpowiedzi

Przewoźnicy, bilety, pasażerowie, problemy i codzienność KM
Awatar użytkownika
Wojtek-MKM
Posty: 574
Rejestracja: 2010-08-06, 13:41
Lokalizacja: Kraków Czyżyny

Prywatna komunikacja autobusowa - pytania i odpowiedzi

Post autor: Wojtek-MKM »

A ja mam pytanie: na jakich zasadach funkcjonują przewoźnicy typu Trako, Sevibus itp. na liniach podmiejskich? Bo Kraków ma robić reformę podmiejskich i akurat wpadł mi dobry przykład Wrocławia. Nie ma w okolicy typowych "busiarzy" ze starym Sprinterem jadącym minutę przed normalnym kursem autobusu?

9507
Posty: 2906
Rejestracja: 2008-10-03, 18:15
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: 9507 »

Linie 5xx (takie obsługuje Trako) to linie komercyjne, niezarządzane przez Urząd Miasta czy Gminy, po prostu - prywatne.

Nie jest to jakiś extra pomysł, bo bilet miesięczny (dajmy na to) na wrocławską KM, nie uprawnia do korzystania z 5xx na żadnym odcinku (i na odwrót). Ale lepsza taka komunikacją, niż żadna lub niepewny, przelotowy PKS.

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 5931
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Post autor: Przemek »

Wojtek-MKM pisze:A ja mam pytanie: na jakich zasadach funkcjonują przewoźnicy typu Trako, Sevibus itp. na liniach podmiejskich? Bo Kraków ma robić reformę podmiejskich i akurat wpadł mi dobry przykład Wrocławia. Nie ma w okolicy typowych "busiarzy" ze starym Sprinterem jadącym minutę przed normalnym kursem autobusu?
Tak w telegraficznym skrócie:

Linie strefowe organizowane przez Wydział Transportu w Urzędzie Miejskim Wrocławia:
904, 914, 921, 931, 934, 936, 944 (linie strefowe gmina Długołęka) - obsługuje Sevibus & Socibus
Na te linie odbywają się przetargi dla firm transportowych.

945, 955 (linie strefowe gmina Czernica) - obsługuje Sevibus & BUS Marco Polo Wratislavia 1992
Na te linie odbywają się przetargi dla firm transportowych.

Linie organizowane samodzielnie przez gminy ościenne:
852, 862, 872, 892 (linie międzygminne gminy Kobierzyce) - obsługuje Sevibus & BUS Marco Polo Wratislavia 1992
Na te linie odbywają się przetargi dla firm transportowych.

N04, N11 - są to linie nocne uruchamiane przez Gminę Długołęka; obsługuje je Trako.
Linie te mają charakter komercyjny, tzn. przejazd jest płatny, nie obowiązują tu bilety okresowe na linie strefowe gminy Długołęka. Wsiadasz - płacisz. Obowiązuje taryfikator jak na liniach strefowych gminy Długołęka.

Inną grupą są linie komercyjne:
503, 513 - obsługuje i organizuje Sevibus; linie są (albo były) dotowane przez Gminę ¯órawina,

502, 549, 577 - linie komercyjne kiedyś uruchamiane i obsługiwane przez Sevibus. Obecnie obsługą zajmuje się Trako.
w okolicy typowych "busiarzy" ze starym Sprinterem jadącym minutę przed normalnym kursem autobusu?
Na chwilę obecną nie ma takich sytuacji, no może za wyjątkiem połączeń międzypowiatowych, zwłaszcza o sporym ruchu pasażerskim, jak choćby np. na połączeniach Wrocław-Oleśnica, z z tym że tam pojawiają się dużo większe pojazdy bardzo wielu przewoźników, od przelotowych pospiesznych PKS, po prywaciarzy jeżdżącymi wysłużonym Renault FR1, czy Mercedesem O404 i liniach komercyjnych Polbusu z rodzaju 504 i 514, oraz alternatywnej 554 przejeżdżającej inną trasą.

bystrzak2000

Post autor: bystrzak2000 »

Kędzior pisze:Linie strefowe organizowane przez Wydział Transportu w Urzędzie Miejskim Wrocławia:
904, 914, 921, 931, 934, 936, 944 (linie strefowe gmina Długołęka) - obsługuje Sevibus & Socibus
Na te linie odbywają się przetargi dla firm transportowych.

945, 955 (linie strefowe gmina Czernica) - obsługuje Sevibus & BUS Marco Polo Wratislavia 1992
Na te linie odbywają się przetargi dla firm transportowych.
Uzupełniając są jeszcze:

908 (gmina Wisznia Mała) - DLA Wrocław

917, 923 (gmina Miękinia) - DLA Wrocław

900L, 900P, 901, 910 (gmina Siechnice) - Polbus-PKS Wrocław

No i są jeszcze dwie linie podmiejskie: 609 (gmina Kąty Wrocławskie) oraz 612 (gmina Kobierzyce) obsługiwane przez MPK Wrocław (bez przetargu).

Awatar użytkownika
Wojtek-MKM
Posty: 574
Rejestracja: 2010-08-06, 13:41
Lokalizacja: Kraków Czyżyny

Post autor: Wojtek-MKM »

A Polbus już nie jeździ na żadnej 5xx? :shocked:

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 5931
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Post autor: Przemek »

Wojtek-MKM pisze:A Polbus już nie jeździ na żadnej 5xx? :shocked:
Dwa posty wyżej ci już napisałem część linii ;) A Polbus wciąż jeździ na swoich liniach 5xx. Ale rzecz jasna ich kursów jest garść mniej.

PS. Posty przeniosłem do tematu Komunikacja gminna we Wrocławiu ;)

Awatar użytkownika
Wojtek-MKM
Posty: 574
Rejestracja: 2010-08-06, 13:41
Lokalizacja: Kraków Czyżyny

Post autor: Wojtek-MKM »

9507 pisze:Linie 5xx (takie obsługuje Trako)
Z tego zrozumiałem że PKS nie kursuje na 5xx tylko Trako. :cool:

9507
Posty: 2906
Rejestracja: 2008-10-03, 18:15
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: 9507 »

Między obsługuje a Trako zabrakło "m. in.". Polbus jeździ i ma się chyba dość dobrze, bo nawet konkuruje z Trako na linii do Lutyni. Mają promocję - Wrocław - Lutynia 3 zł.

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 5931
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Post autor: Przemek »

Wojtek-MKM pisze:
9507 pisze:Linie 5xx (takie obsługuje Trako)
Z tego zrozumiałem że PKS nie kursuje na 5xx tylko Trako. :cool:
5xx to we Wrocławiu zakres linii przeznaczonych dla wszystkich przewoźników. Z tą różnicą, że nie podlegają one pod Wydział Transportu i sami przewoźnicy ustalają ich cennik, podział stref, trasę.

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

Kędzior pisze:5xx to we Wrocławiu zakres linii przeznaczonych dla wszystkich przewoźników. Z tą różnicą, że nie podlegają one pod Wydział Transportu i sami przewoźnicy ustalają ich cennik, podział stref, trasę.
No, chociaż to macie we Wrocławiu dobrze zrobione.

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 5931
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Linie międzygminne - Gmina Siechnice

Post autor: Przemek »

9507 pisze:Między obsługuje a Trako zabrakło "m. in.". Polbus jeździ i ma się chyba dość dobrze, bo nawet konkuruje z Trako na linii do Lutyni. Mają promocję - Wrocław - Lutynia 3 zł.
Od momentu kiedy Trako uciął kilka kursów na 549, to już nie ma tej promocji.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólne dyskusje”