Kolej na trójstyku granic - Niemcy, Polska, Czechy

Wieści z dolnośląskich szlaków kolejowych
Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 5717
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Kolej na trójstyku granic - Niemcy, Polska, Czechy

Post autor: Przemek »

http://www.zawidow.info/index.php/pl/co ... -zawidowie
Pociągiem wokół Trójstyku. Niecodzienny postój na PKP w Zawidowie
Obrazek
fot. Gmina Miejska Zawidów
We wtorek, 9 kwietnia zawidowski dworzec PKP na 15 minut przeniósł się do lat 30. XX wieku za sprawą międzynarodowego projektu pn. "Pociągiem wokół Trójstyku".

Pociąg osobowy relacji Liberec - Frýdlant – Görlitz to jednorazowy przejazd, który miał za zadnie sprawdzić jakość i czas podróżowania koleją w regionie przygranicznym. Pokazowy przejazd zorganizowali samorządowcy z Kraju Libereckiego, Województwa Dolnośląskiego i Wolnego Państwa Saksonia, i jak uzasadniali na konferencji prasowej, zamierzają walczyć o to by, połączyć trójstyk z kręgosłupem europejskich linii kolejowych.
Obrazek
fot. Gmina Miejska Zawidów
W trakcie jednej podróży przez terytorium Czech, Polski i Niemiec pociąg przekraczał granicę osiem razy. W niektórych miejscach, ze względu na zły stan torów, jego prędkość nie przekroczyła 40 km/h (odcinek między stacją Sulików do stacji Jerzmanki).
Obrazek
fot. Gmina Miejska Zawidów
Każde regularne połączenie pociągów pasażerskich z Liberca do Görlitz powinno trwać maksymalnie 1:15 minut, co wymaga naprawy linii do prędkości około 70 km/h - podkreślał dyrektor Pavel Blažek zarządzający KORID LK, koordynator transportu w regionie libereckim.
Władze samorządowe chcą zainteresować tematem ministerstwa tych trzech krajów w celu zdobycia dofinansowania na remont linii kolejowej.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Koleje na Dolnym Śląsku”