Škoda 16T / 19T

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 5931
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Re: Škoda 16T / 19T

Post autor: Przemek »

Znów z kronikarskiego obowiązku trzeba napisać, że przetarg wygrała firma Saatz z Warszawy.

I dzisiaj właśnie #3001 wyjeżdża na remont ;)

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Škoda 16T / 19T

Post autor: J-31 »

Nie chcę tutaj siać paniki, ale trochę to jest dziwne, bo sama firma jako taka jest mi nie znana, ale zaskoczyło mnie to, że remontem zajmie się firma z Warszawy, więc z ciekawości sprawdziłem i najpierw zajrzałem do nich na stronę

:strzałka: https://saatz.pl/

Patrząc na ich stronę wygląda to nieźle, ale ....

... Po pierwsze primo firma jako taka mieście się - i owszem - w Warszawie na Postępu 14. Znam to miejsce, to jest tylko centrum biurowe (tzw. "mordor"), nie ma tam żadnego warsztatu (kiedyś była fabryka OTIS, ale została zburzona, a w ich miejsce powstały biurowce).

A zatem dokąd pojechał tytułowy #3001 ? Otóż firma Saatz ma zakład serwisowy niedaleko Grudziądza w miejscowości Dragacz, Dolna Grupa 42. Aż z ciekawości tam zajrzałem. To jest jeden, niewielki budyneczek wynajęty po jakiejś firmie. Dużo tam miejsca nie ma. Jeżeli ten jeden wagon tam się zmieści, to jest max. Dojazd tylko samochodem, brak połączenia z jakąś bocznicą kolejową. Ot ktoś, kiedyś wybudował sobie warsztat na działce budowlanej, a firma Saatz to przejęła ;)

Reasumując, wbrew temu, co napisali na swojej stronie (reklama dźwignią handlu), to jest raczej niewielka firma, więc zapewne wygrali, bo byli najtańsi. Najwyraźniej potrzebowali tego kontraktu, aby sobie wpisać w portfolio i budować przyszłość.

No, dobra, pożyjemy, zobaczymy, jak oni tą usługę zrealizują. ;)

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 5931
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Re: Škoda 16T / 19T

Post autor: Przemek »

Jest już wizualka Skód 16T po remoncie w firmie Saatz.
Obrazek
Nie wygląda to najgorzej, ani najlepiej, bo dużo tutaj zmienia ilość czarnego lakieru maskującego faktyczny kształt przodu. Nie obraziłbym się, gdyby bardziej przypominały tramwaje Skoda 25T.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Škoda 16T / 19T

Post autor: J-31 »

Rzekłbym WOW !! Na wizualce wygląda nieźle. Z niecierpliwością czekam jednak na real ;)

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Škoda 16T / 19T

Post autor: J-31 »

No i muszę przyznać, że tym razem wizualka prawie odpowiada rzeczywistości, bo oto firma Saatz pokazała dzisiaj wagon po remoncie. I jestem pod wrażeniem.

Tutaj jest link nie tylko do artykułu, ale są też i zdjęcia
:strzałka: https://www.transport-publiczny.pl/wiad ... 68176.html

Wydaje mi się, że firma bardzo ładnie poprawiła desing wagonu, ale tak naprawdę najważniejsze jest to, czego nie widać, czyli cała aparatura i okablowanie. To był duży zakres prac i bardzo fajnie odświeżyli wagon nie tylko wizualnie.

Aż ciekawy jestem jaki będzie po remoncie - mam na myśli jego eksploatację. No, ale na to trzeba poczekać. Rzekłbym oby więcej takich pojazdów ;)

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 5931
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Re: Škoda 16T / 19T

Post autor: Przemek »

Owszem prawie odpowiada - ale drugiej wizualizacji, bowiem w pierwszej, lampy były w zupełnie innym kształcie. Ostatecznie w ogóle nie zmieniono ich kształtu, a jakiekolwiek zmiany w kształcie przodu próbowano osiągnąć czarną farbą, co również średnio się udało.

Co mi się najbardziej nie podoba? Usilne montowanie mniejszych wyświetlaczy zewnętrznych (rozmiary rodem z Moderusów) jednocześnie zwiększając ich rozdzielczość, co zupełnie nie pokrywa się z obietnicami naczelnego "wodza MPK":
lepsza informacja pasażerską dla osób z niepełnosprawnościami (tablice kierunkowe lepiej widoczne dla osób z dysfunkcją wzroku
Porównajmy przed modernizacją:
Obrazek

Poza tym - dlaczego nie ma trasówek LCD tak jak w ostatnich Mercedesach, za to są bezsensowne lampki przy poręczach?

Awatar użytkownika
vernalisadonis
Posty: 282
Rejestracja: 2019-10-22, 21:12

Re: Škoda 16T / 19T

Post autor: vernalisadonis »

Te lampki są niby dla osób o ograniczonej widoczności. Chociaż lepiej jest stosować żółte poręcze, bo są lepiej widoczne.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Škoda 16T / 19T

Post autor: J-31 »

Ja się tylko zastanawiam nad jedną rzeczą, czy osoba niedowidząca wpadnie pod tramwaj we Wrocławiu. Bo ta w sumie fajna modernizacja, ma ... czarną maskę. Ktoś kto niedowidzi, może nie zauważyć tramwaju. No, ale skoro jeszcze nie było takiego wypadku, to pewnie jakoś ludzie sobie radzą we Wrocku :cool:

ODPOWIEDZ

Wróć do „Tramwaje”