Moderus Gamma LF07AC

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 5933
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Moderus Gamma LF07AC

Post autor: Przemek »

No to chyba najwyższa pora na nowy temat we wrocławskiej części forum.
W nocy z 16/17 listopada 2021r. przyjechał kolejny, dziewiąty już tramwaj w pełni niskopodłogowy, który zasili flotę MPK Wrocław. Tym razem nie jest to PESA, lecz tramwaj Moderus Gamma LF07AC.

Tramwaj ten nie różni się za bardzo od poznańskich Gamm. Najbardziej póki co, wyróżnia go tylko kolor (błękitny metalik) i wyposażenie wnętrza.

Obrazek
fot. MPK Wrocław
Obrazek
fot. MPK Wrocław
Obrazek
fot. Modertrans Poznań
Obrazek
fot. Modertrans Poznań
Obrazek
fot. Modertrans Poznań
Obrazek
fot. MPK Wrocław
MPK Wrocław na facebooku pisze:👉 Nowy tramwaj jest w 100% niskopodłogowy, klimatyzowany oraz przystosowany do potrzeb osób o ograniczonej mobilności.
👉 Do czerwca przyszłego roku we Wrocławiu będą 24 takie tramwaje, a do końca 2023 roku aż 46!
👉 Nowy pojazd jeszcze w tym roku wyjedzie na wrocławskie torowiska.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Moderus Gamma LF07AC

Post autor: J-31 »

To czego najbardziej żałuję, to z powodu pandemii praktycznie nie podróżuję już po kraju, a szkoda wielka, bo chciałem wskoczyć pociąg i pojechać do Poznania, by zobaczyć na żywo tamtejsze Moderusy Gamma, byłaby okazja porównać je z wrocławskimi. Mogę jedynie wierzyć opisom, gdzieś pod zdjęciami i tyle. Dla mnie to trochę mało :roll:

Cóż. Wizualnie tramwaj wygląda fenomenalnie. Tyle widać ze zdjęć, a jaki jest w środku ? W sensie komfortu podróżowania, czy głośności w czasie jazdy, tego nie wiem. Może kiedyś uda mi się to jakoś sprawdzić i porównać.

Jedno co mnie cieszy w przypadku Gammy wrocławskiej, to tyle, że wreszcie ktoś poszedł chyba po rozum do głowy i na tych wagonach zastosowano jasny błękit, a nie jakiś ciemny granat. Wagon wygląda świetnie i przede wszystkim... jest widoczny, szczególnie dla osób niedowidzących ;)

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 5933
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Re: Moderus Gamma LF07AC

Post autor: Przemek »

No i jeszcze artykuł na głównej, na temat nowej Gammy: ➡️ https://transportnews.eu/aktualnosci/te ... -wroclawiu
W nocy z 16/17 listopada dotarł pierwszy z zamówionych tramwajów niskopodłogowych Moderus Gamma LF07AC. Wedle podpisanej umowy, po wrocławskich torach, będzie jeździć łącznie 46 takich tramwajów.

Umowę na zakup 25 tramwajów, wraz z możliwością jej rozszerzenia w ramach opcji na dodatkowych 21 sztuk, podpisało we wrześniu 2020 roku wrocławskie MPK z producentem tramwajów, poznańską firmą Modertrans. Umowa wyniosła wtedy blisko 205 mln zł.

Miejski przewoźnik jednak zdecydował się na rozszerzenie zamówienia o opcjonalne 21 tramwajów. W marcu br. została podpisana stosowna umowa, co podniosło wartość zamówienia do około 372 mln zł.

Tramwaj Gamma LF07AC to tramwaj w pełni niskopodłogowy, o długości 32m. Jest oparty na czterech wózkach skrętnych. Pudło wagonów ma konstrukcję metalową, zabezpieczoną antykorozyjnie. W nadwoziu zostały zastosowane moduły kompozytowe. Poszycie zewnętrzne wagonu wykonane zostało z blachy nierdzewnej. Gamma to tramwaj w pełni klimatyzowany i wyposażony w układ ogrzewania, wentylacji, czy system smarowania obrzeży kół. Układ napędowy tramwaju Gamma jest oparty na technologii węglika krzemu, co wg zapewnień producenta, pozwala na znaczne ograniczenie zużycia energii. Napędzane są wszystkie osie tramwaju i hamowanie również odbywa się wszystkimi osiami. Możliwy jest także odzysk energii przy hamowaniu.

Poręcze, tak jak w tramwajach zmodernizowanych do standardu Moderus Beta MF17AC/205WrAS, są wykonane ze stali nierdzewnej szczotkowanej i wyposażone w żółte diody LED. Na pokładzie znajduje się również monitoring i ładowarki USB dla urządzeń mobilnych. Siedzenia będą posiadać dobrze znaną tapicerkę Kneitz z wytłoczonymi wzorami, ale uzupełnioną o wrocławski akcent - wytłoczony zarys Mostu Grunwaldzkiego. To właśnie zarys tego charakterystycznego wrocławskiego mostu został wybrany przez pasażerów w konkursie MPK na nowy wzór tapicerki.

Nowością w tramwajach jest rozszerzony system informacji pasażerskiej, analogiczny do zastosowanego w ostatniej serii autobusów Mercedes Citaro C2 i G C2. Wyświetlacze zewnętrzne o większej rozdzielczości (200x24) z możliwością wyświetlania każdego koloru po lewej stronie (część wyświetlająca numer linii), szeroki wyświetlacz wewnętrzny z wyświetlanymi aktualnym i następnymi przystankami w formie "trasówki". Zastosowany w nich system informacji pasażerskiej będzie dostosowany do wyświetlania dynamicznych komunikatów o aktualnych utrudnieniach w podróży, nagłych zmianach trasy. Zmieniony odcinek trasy danej linii będzie lepiej widoczny na ekranach.

Przez następnych kilka tygodni, MPK Wrocław będzie testować nowy tramwaj. Do końca roku przyjechać ma pierwsze sześć tych tramwajów. Drugi ma pojawić się w ciągu kolejnych dwóch tygodni.

Wszystkie 46 zamówionych tramwajów Gamma ma przyjechać do Wrocławia do 2024r. Według wstępnych informacji, mają one trafić na zajezdnię przy ulicy Powstańców Śląskich.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Tramwaje”