Škoda 16T / 19T

Awatar użytkownika
Skoda 16T
Posty: 1136
Rejestracja: 2008-05-06, 13:38
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Škoda 16T / 19T

Post autor: Skoda 16T »

Marcin Torz pisze:W Czechach powstają Tramwaje Plus dla Wrocławia

Obrazek

Marcin Torz
2010-08-06 07:45:04, aktualizacja: 2010-08-06 07:45:04

Jeszcze w tym roku trafią do nas Tramwaje Plus. W środku będzie LCD, klimatyzacja i niebieskie fotele.

Trwa produkcja dwóch pierwszych Tramwajów Plus. Montowane są w czeskiej fabryce Skody w Pilznie. Teraz malowane są człony, z których złożony zostanie wagon. W sumie jest ich pięć. - Do Wrocławia tramwaje trafią pod koniec tego roku - zapowiada Wojciech Grzonka, przedstawiciel producenta.

Jednak nie oznacza to, że Tramwaj Plus wyjedzie wtedy na szyny. I to mimo że gotowa już będzie nowalinia na Gaj. - Nie ma sensu uruchamiać połączenia dla dwóch tramwajów - mówi Patryk Wild, wiceprezes MPK. - Jeździłyby wtedy co godzinę. Potrzebujemy sześciu tramwajów, żeby otworzyć linię.
Skoda ma dostarczać kolejne wagony regularnie, co kilka tygodni. Dlatego na jazdę Tramwajem Plus poczekamy do wiosny przyszłego roku. W sumie po Wrocławiu ma jeździć 30 takich pojazdów.

W przyszłym tygodniu za naszą południową granicę wybiera się delegacja MPK. - Chcemy zobaczyć, jak idzie montaż - wyjaśnia Janusz Korzeniowski z MPK.

I zdradza szczegóły, jak tramwaje będą wyglądały w środku. Wiadomo już, że foteliki będą niebieskie. Na nich wyszyte zostaną litery W (jak Wrocław). Nie zabraknie też wyszywanych obrazków, pokazujących, które miejsce przeznaczone jest dla osoby niepełnosprawnej czy dla kobiety w ciąży.

W środku zamontowane zostaną także ekrany LCD, na których wyświetlane będą reklamy. Będzie też specjalny stojak, do którego można przymocować rowery. W sumie zaczepimy tam dwa jednoślady.

Pasażerowie mogą odetchnąć z ulgą, bo wszystkie nowe tramwaje będą miały klimatyzację. W jeżdżących po naszych ulicach skodach napływ świeżego powietrza jest zamontowany jedynie w kabinie motorniczego.

Przypomnijmy, że Tramwaj Plus będzie kursował na Gaj, Kozanów, stadion na Maślicach, na Pilczyce i Sępolno (pętla przy Stadionie Olimpijskim).

W późniejszych latach przewiduje się kolejne linie - na Nowy Dwór i Jagodno oraz Psie Pole. Tramwaj Plus będzie miał drzwi po obu bokach, a także dwie kabiny dla motorniczego. Tak samo, jak w wagonach metra.
¬ródło:
:strzałka: http://www.gazetawroclawska.pl/fakty24/ ... ,id,t.html

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29575
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Nareszcie. Z niecierpliwością czekam na te wagony ;)

Gorzej - że na Kozanów, to te tramwaje jeszcze długo nie pojadą.

Aż ciekawy jestem co MPK będzie robiło z tymi pierwszymi wagonami od grudnia do wiosny (wiosna zaczyna się w marcu a kończy w czerwcu, więc nawet nie wiadomo kiedy konkretnie miałyby one wozić pasażerów) ;)

Postawią je w zajezdni, czy wyślą gdzieś na miasto (na linie) ;)

bystrzak2000

Post autor: bystrzak2000 »

16T potrzebowały ok. 3 miesięcy zanim wyjechały na miasto. A to trzeba było homologację zrobić, a to motorniczych przeszkolić, itd. Tutaj pewnie będzie podobnie.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29575
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

bystrzak2000 pisze:16T potrzebowały ok. 3 miesięcy zanim wyjechały na miasto. A to trzeba było homologację zrobić, a to motorniczych przeszkolić, itd. Tutaj pewnie będzie podobnie.
Dzięki. To teraz zatrybiłem, czemu te wagony wyjadą na miasto dopiero na wiosnę ;)

Awatar użytkownika
KB
Kierowca
Kierowca
Posty: 881
Rejestracja: 2008-09-13, 16:14
Lokalizacja: BB/Katowice/Rybnik
Kontakt:

Post autor: KB »

Pierwsza Skoda 19T skończona, 12 listopada miała miejsce krótka prezentacja :)
busportal.cz pisze:W prezentacji uczestniczyli między innymi przedstawiciele Wrocławia i Pilzna, w tym nowy prezes ©koda Transportion Jospeh Bernard i dyrektor generalny w Polsce Wojciech Grzonka. Przedstawiono pierwszy z 31 dwukierunkowych tramwajów serii 19T. Umowa została podpisana w 2009 r. we Wrocławiu w kwocie około 2 mld CZK. Prezentowana była również jazda na torze testowym.
Niżej czytamy również:
busportal.cz pisze:©koda ściśle współpracuje z polskimi firmami, między innymi jako nabywca części do pojazdów, nie tylko dla Wrocławia, ale przede wszystkim z Solaris Bus&Coach, gdzie włączona jest do dostawy napędów. Dostarczono ok. 100 pojazdów, które jeżdżą w Bułgarii, Portugalii, Szwecji i na Węgrzech. W przyszłym roku zostanie wysłanych 15 napędów do Lublina (z opcją na kolejne 15).

Oprócz dostarczania tramwajowej i trolejbusowej w przyszłym roku we Wrocławiu zostanie dostarczony 100 silników trakcyjnych na nowe tramwaje w Krakowie. Obecnie ©koda walczy teraz o kontrakt na dostawę 35 pociągów metra dla Warszawy, wielkość finansową tego zamówienia przekracza 6 miliardów CZK.
¬ródło:http://www.busportal.cz/modules.php?nam ... e&sid=8196

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29575
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

busportal.cz pisze:Obecnie ©koda walczy teraz o kontrakt na dostawę 35 pociągów metra dla Warszawy, wielkość finansową tego zamówienia przekracza 6 miliardów CZK.
O tym mogą chyba zapomnieć, no chyba, że uda im się unieważnić przetarg w Warszawskim Metrze - ale o tym w innym temacie. EOT ;)

Awatar użytkownika
Skoda 16T
Posty: 1136
Rejestracja: 2008-05-06, 13:38
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: Skoda 16T »

tuwrocław pisze:Dwie pierwsze skody Tramwaju Plus będą w czwartek

Nowe skody 19T, które będą jeździć po Wrocławiu jako Tramwaj Plus, dotrą do nas najprawdopodobniej w nocy z czwartku – informuje Janusz Krzeszowski, rzecznik prasowy wrocławskiego MPK.

Ponad miesiąc temu pisaliśmy, że pierwsza skoda dla Tramwaju Plus już jeździ. Na razie tylko po szynach przy zakładzie w Pilznie, ale ma to się szybko zmienić. Skody 19T, które po ulicach miasta pojadą w barwach Tramwaju Plus, przeszły już badania homologacyjne i zostały dopuszczone do ruchu po ulicach.
- Nowe skody 19T, które będą jeździć po Wrocławiu jako Tramwaj Plus, dotrą do nas najprawdopodobniej w nocy z czwartku – informuje Janusz Krzeszowski, rzecznik prasowy wrocławskiego MPK.
Najpradwopodobniej, bo gdy po raz kolejny załamie się pogoda ciężarówki z tramwajami dla nas mogą dojechać później.

Od 17 wozów skody, które jeżdżą po Wrocławiu, nowe modele tej firmy różnią się nie tylko tym, że mają drzwi po obu stronach i kabiny motorniczych na obu końcach. Mają także inny rozkład siedzeń, tapicerkę, miejsca na rowery i monitoring. No i klimatyzację.

Model 19T ma inaczej rozstawione siedzenia w przednim i tylnym członie: nie będzie już siedzenia bokiem do kierunku jazdy, jak to się zdarza w metrze.
Jedyne miejsce, w którym w nowych skodach usiądziemy bokiem do kierunku jazdy jest sam środek pojazdu. Siedzenia są tam jednak tylko po jednej stronie, bo po drugiej jest miejsce na rowery.

Nowe Skody mają także poprawiony monitoring: 13 kamer: 4 na zewnątrz, dwie do przodu i do tyłu tuż nad motorniczym a reszta w środku.

Łączna wartość kontraktu to ponad 250 mln zł. Za te pieniądze dostaniemy 31 pojazdów Skoda 19T.


Inna sprawa jak dziś wygląda nieomal mityczny wrocławski szybki tramwaj. Tramwaj Plus miał stać się zupełnie nową jakością. Był „reklamowany” jako recepta na korki. Tyle, że będzie jeździł po tych samych torach, co inne tramwaje (a jak wiadomo na torowiskach ciężko się wyprzedza), będzie miał tak samo zielone światło ustawiane przez komputer jak inne tramwaje (skoro jest na tym samym torze co inne wozy, to najpierw one muszą dostać zielone). Do tego obcięto już jego trasę, co naukowcy od dawna krytykowali:
„Tramwaj Plus jest ogryzkiem w porównaniu z tym, co było przewidziane. Nie obsługujemy Biskupina, ani Sępolna, za to dojeżdżamy do Stadionu Olimpijskiego – a przecież wystarczy dwa razy przejechać się tam tramwajem, żeby zobaczyć ile osób wysiada na tym odcinku. Dla kogo my to budujemy? Dla ludzi? Czy dlatego, że mieliśmy jakąś potrzebę? Jeśli dla ludzi, to musimy mieć naprawdę dobry plan, bo wydajemy publiczne pieniądze” - pisze dr Bogusław Molecki, z Politechniki Wrocławskiej.

To jednak nie wszystkie złe informacje na temat Tramwaju Plus. Z dokumentów przetargowych wynika, że, linia Tramwaju Plus z Kozanowa na Gaj utknie na Podwalu – między pl. Orląt Lwowskich a pl. Jana Pawła II.
¬ródło:
:strzałka: http://www.tuwroclaw.com/wiadomosci,dwi ... -5213.html

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29575
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Skoda 16T pisze:To jednak nie wszystkie złe informacje na temat Tramwaju Plus. Z dokumentów przetargowych wynika, że, linia Tramwaju Plus z Kozanowa na Gaj utknie na Podwalu – między pl. Orląt Lwowskich a pl. Jana Pawła II.
Linia na Gaj już jest od dawna budowana. Natomiast na Kozanowie - z tego co pamiętam - jeszcze nie zaczęły się prace ziemne.

A zatem - w jakim sensie ta linia "utknie" na Podwalu ? Czy chodzi tu o nie wydzielone torowisko w jezdni ? Zresztą, z tego co pamiętam było ono w złym stanie technicznym ;)

9507
Posty: 2905
Rejestracja: 2008-10-03, 18:15
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: 9507 »

Chodzi o niewydzielenie. Linia na Gaj jest gotowa już jakiś czas. Na Kozanowie prace już ruszyły (zaczęły się wyburzenia).

PAFAWAG

Post autor: PAFAWAG »

9507 pisze: Linia na Gaj jest gotowa już jakiś czas.
Jakie są plany dot. przedłużki na Wzgórze Gajowe? Końcówka w okolicy tego miejsca zostanie oddana do użytku równocześnie z Gajem, czy też może będzie funkcjonowała jako awaryjna?...

Awatar użytkownika
Adam_pl
Posty: 115
Rejestracja: 2007-12-03, 17:53
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: Adam_pl »

Proszę bardzo, oto zdjęcia Pierwszej 19T, która przybyła dzisiaj w nocy:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Póki co tramwaje te będą stały na zajezdni. Wyjeżdżać będą tylko na szkolenia motorniczych.
¬ródło: http://www.prw.pl/articles/view/11673/T ... -Wroclawiu

Awatar użytkownika
Rudy
Posty: 384
Rejestracja: 2009-12-06, 20:31
Lokalizacja: Wrocław/Slough UK

Post autor: Rudy »

Jak dla mnie malowanie mogłoby zostać takie jakie jest teraz bez tych dodatków bo się i tak już różnią od 16T.

Awatar użytkownika
TLG
Ekspert
Ekspert
Posty: 4239
Rejestracja: 2006-08-15, 20:32
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: TLG »

Ciasno...

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29575
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

A jeszcze jedno pytanie odnośnie 19T. Pamiętam, że w internecie był sondaż (ankieta) odnośnie schematu malowania tych wagonów. Było kilka dziwnych propozycji, ale czy mogę prosić kolegów z Wrocławia o mały komentarz i przypomnienie w tej sprawie.

Czy to - co teraz widać, tzn. ten schemat malowania - to jest jeden z wybranych, czy MPK olało tą ankietę ? ;)

Awatar użytkownika
Adam_pl
Posty: 115
Rejestracja: 2007-12-03, 17:53
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: Adam_pl »

J-31 pisze: Czy to - co teraz widać, tzn. ten schemat malowania - to jest jeden z wybranych, czy MPK olało tą ankietę ?
MPK we własnym zakresie poobkleja je kolorowymi naklejkami. Wg mnie mogłyby one takie zostać, ładniej wyglądają od 16T.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29575
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Adam_pl pisze:MPK we własnym zakresie poobkleja je kolorowymi naklejkami. Wg mnie mogłyby one takie zostać, ładniej wyglądają od 16T.
Dzięki. Faktycznie i mnie one się podobają w tym schemacie ;)

bystrzak2000
Ekspert
Ekspert
Posty: 75
Rejestracja: 2018-06-14, 13:29

Post autor: bystrzak2000 »

TLG pisze:Ciasno...
Na pewno jest więcej miejsca niż w 16T, więc powinno być nie najgorzej.

Awatar użytkownika
Skoda 16T
Posty: 1136
Rejestracja: 2008-05-06, 13:38
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: Skoda 16T »

Trwają pierwsze jazdy testowe ©kody 19T:
:strzałka: http://km.wroclaw.pl/phpBB3/download/fi ... &mode=view

:!: Zdjęcie autorstwa @olo :!:

[ Dodano: 2011-03-11, 13:45 ]
[quote=""Polska" Gazeta Wrocławska"]Tramwaj Plus już pomalowany
2011-03-11 12:59:58, aktualizacja: 2011-03-11 12:59:58

Pierwsze dwa Tramwaje Plus są już gotowe do jazdy po Wrocławiu. Dziś zaprezentowano je w nowych barwach - takich, które wybrali wrocławianie w internetowym głosowaniu. Właśnie kolorystyka ma pomóc wrocławianom w odróżnieniu Tramwaju Plus od wagonów Skody już kursujących po Wrocławiu.

Dwa pierwsze tramwaje czekają na razie w zajezdni przy ul. Powstańców Śląskich. Już wiadomo, że pierwszy raz wrocławianie będą się nimi mogli przejechać już na przełomie czerwca i lipca. Wtedy mają kursować tymczasową trasą spod stadionu Olimpijskiego do pl. Dominikańskiego.

Docelowo - od początku 2012 roku - Tramwaj Plus będzie jeździł z Gaju na Kozanów oraz spod stadionu Olimpijskiego na nowy stadion na Pilczycach.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek[/quote]

¬ródło:
:strzałka: http://www.gazetawroclawska.pl/aktualno ... ,id,t.html

Lopez

Post autor: Lopez »

To ile jest ich już we Wrocławiu? Kiedy w związku z tym zaczną obsługiwać linię na Gaj?

9507
Posty: 2905
Rejestracja: 2008-10-03, 18:15
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: 9507 »

na razie są 2. Linia na Gaj? Najwcześniej w przyszłym roku. Koordynacja remontów u nas leży i już nawet nie kwiczy. Zaraz znowu linia na Gaj i Tarnogaj będzie odcięta, więc nie będzie możliwości, aby wjechał tam ten "superszybki Tramwaj +"...

ODPOWIEDZ

Wróć do „Tramwaje”