Szkolenia dla kierowców MZA.

Dyskusje na temat pracy kierowców i motorniczych (przepisy, zatrudnienie itp.)
Gadzie
Posty: 1046
Rejestracja: 2007-04-16, 20:48
Lokalizacja: Dobroszyce
Kontakt:

Szkolenia dla kierowców MZA.

Post autor: Gadzie »

Nie znalazłem takiego tematy więc pisze. Jeśli jest -> przepraszam.

Szkolenia z zakresu techniki jazdy na śliskiej nawierzchni odbyły się w drugiej połowie listopada ubiegłego roku. Składały się z części praktycznej i teoretycznej. Prowadzili je instruktorzy Ośrodka Szkolenia Kierowców MZA oraz Akademii Jazdy. Część praktyczna odbyła się na płycie poślizgowej lotniska Bemowo. Testy odbywały się Solarkami 12 i 15 (z tym, że deskorolka miała wyłączony system ABS). Dla U18 płyta była za mała. W niektórych przejazdach testowych wzięła udział Kapena Tema, nowy wóz egzaminacyjny OSK MZA. W ciągu weekendu przeszkolono zaledwie 28 kiermanów, ale szkolenia będą powtarzane.

Z wypowiedzi Henryka Chrościckiego, kierownika OSK MZA:
- szkolenia takie potrzebne są, ponieważ na co dzień kierowcy nie mają gdzie ćwiczyć takich manewrów;
- w testach wzięły udział dwie grupy kiermanów: b. dobrzy i ci ze stłuczką na koncie;
- w przyszłości szkolić będą tych, do których mają pewne wątpliwości;
- etapy szkoleń praktycznych:
1. Slalom po śliskiej nawierzchni.
2. Dojeżdżanie do przystanku.
3. Hamowanie pojazdu jadącego prosto.
- efekty szkoleń:
Henryk Chrościcki, kierownik OSK MZA pisze:Kierowcy byli zadowoleni z inicjatywy przeprowadzenia tego typu szkoleń. Podrkreślali, że są one konieczne i pytali, dlaczego tak późno o tym pomyślano.
Podczas testów ćwiczono 3 manewry. Każdy z kierowców miał po 6 podejść do każdego z nich.
Henryk Chrościcki, kierownik OSK MZA pisze: Każdy pachołek przewrócony w trakcie ćwiczeń na macie poślizgowej to większa szansa, że kierowca w komunikacji publicznej będzie jeździł bezpieczniej.
Na podstawie artykułu P. Dobrosławskiego, pt. "Kierowcy MZA się szkolą"; PTBus 1/2008

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Bardzo dobrze, że robi się takie szkolenia. Kierowcy autobusów (nie tylko MZA, ale też ajentów) jeżdżą bardzo nerwowo. Zbyt nerwowo, nie potrafią przewidywać sytuacji - a to jest przecież bardzo ważna cecha (kobiety doskonale sobie z tym radzą). ;)

Skoro Gadzie o szkoleniu kierowców Piszesz, to ja dodam jeszcze jeden kurs. Otóż dwa dni temu - w Warszawie - miał miejsce jeszcze inne szkolenie. Tym razem niepełnosprawny trener z UW szkolił kierowców MZA (ponad 3000 osób) oraz kilku kierowców od ajentów, jak pomagać pasażerom na wózkach inwalidzkich.

W ramach tego szkolenia mówiono również o technice prowadzenia pojazdu. Wyraźnie wskazywano na to, że kierowca powinien był prowadzić autobus płynnie, bez szarpania. A w zakręty powininien był wchodzić w sposób łagodny. Chodzi o to by pasażer na wózku nie przewrócił się w czasie jazdy ;)

Gadzie
Posty: 1046
Rejestracja: 2007-04-16, 20:48
Lokalizacja: Dobroszyce
Kontakt:

Post autor: Gadzie »

J-31 pisze: jak pomagać pasażerom na wózkach inwalidzkich.
Może dzięki temu kierowcy będą łaskawi wyjść z szoferki i wysunąć rampę oraz pomóc osobie na wózku, bo nadal nie zwracają na to uwagi.
J-31 pisze:Wyraźnie wskazywano na to, że kierowca powinien był prowadzić autobus płynnie, bez szarpania. A w zakręty powininien był wchodzić w sposób łagodny. Chodzi o to by pasażer na wózku nie przewrócił się w czasie jazdy
Ale nie tylko pasażer na wózku. Ile razu jadąc autobusem, stojąc, trzymając się poręczy przy zakręcie czy szarpnięciu leciałem na innych ludzi.

Dobrze robią z tymi szkoleniami :smile2:

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Gadzie pisze:Ale nie tylko pasażer na wózku. Ile razu jadąc autobusem, stojąc, trzymając się poręczy przy zakręcie czy szarpnięciu leciałem na innych ludzi
To prawda. I dlatego zgadzam się z Tobą - takie szkolenia są naprawdę potrzebne :)

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

J-31 pisze:Chodzi o to by pasażer na wózku nie przewrócił się w czasie jazdy
Może się przypiąć pasami.

Gadzie
Posty: 1046
Rejestracja: 2007-04-16, 20:48
Lokalizacja: Dobroszyce
Kontakt:

Post autor: Gadzie »

Tutaj więcej informacji o tych szkoleniach z niepełnosprawnym.
http://infobus.pl/text.php?from=rss&id=15908

TJ

Post autor: TJ »

J-31 pisze:Skoro Gadzie o szkoleniu kierowców Piszesz, to ja dodam jeszcze jeden kurs. Otóż dwa dni temu - w Warszawie - miał miejsce jeszcze inne szkolenie. Tym razem niepełnosprawny trener z UW szkolił kierowców MZA (ponad 3000 osób) oraz kilku kierowców od ajentów, jak pomagać pasażerom na wózkach inwalidzkich.
Pamiętaj, że jeżeli GW pisała o tym 2 dni temu to nie odbywało się to właśnie wtedy. Akcja toczy sie od sierpnia 2006

Gadzie
Posty: 1046
Rejestracja: 2007-04-16, 20:48
Lokalizacja: Dobroszyce
Kontakt:

Post autor: Gadzie »

Jak większość wie MZA przechodzi "modernizację". W związku z tym będą odbywały się kolejne różnorodne szkolenia:
prezes MZA pisze: Obecnie trwa gruntowna przebudowa naszego centrum szkoleń i rozszerzanie zakresu oferowanych tam usług. To będą nie tylko szkolenia kierowców z jazdy autobusem, pośród których kontynuować będziemy akademię jazdy, ale także w zakresie obsługi BHP oraz szkolenia z miękkiego HR. W wyniku współpracy nawiązanej z policją oraz jednostkami antyterrorystycznymi, dla których czynnie udzielamy pomocy poprzez dostarczanie pojazdów do treningów, ze strony policji przychodzą wyspecjalizowane osoby, które dokonują szkoleń chociażby z zakresu negocjacji dla kierowców. Policjanci uczą kierowców jak nie dać się sprowokować oraz jak umiejętnie rozmawiać ze zdenerwowanym pasażerem.

TJ

Post autor: TJ »

Gadzie pisze:Jak większość wie MZA przechodzi "modernizację". W związku z tym będą odbywały się kolejne różnorodne szkolenia:
prezes MZA pisze:ze strony policji przychodzą wyspecjalizowane osoby, które dokonują szkoleń chociażby z zakresu negocjacji dla kierowców. Policjanci uczą kierowców jak nie dać się sprowokować oraz jak umiejętnie rozmawiać ze zdenerwowanym pasażerem.
Znów bez rewelacji, takie szkolenia robił Marcin ¯abicki, wiecprezes KMKM, jak jeszcze pracował w OSK na Stalowej.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Rynek pracy”