280 godzin szkoleń przyszłych kierowców autobusów

Dyskusje na temat pracy kierowców i motorniczych (przepisy, zatrudnienie itp.)
ŁK-MZK

Post autor: ŁK-MZK »

Matlik pisze:Poszedł do urzędu, zapłacił i dostal
Hmm nie ma to jak moc łapówki :D . Zaraz się tutaj policja wbije na forum :lol: .
Co prawda nie znam osobiście takich sytuacji, wiem tylko, że się kursy odbębniało.
TLG pisze:Ukraińcy może i będą chcieli, ale popracują po trzy miesiące i będą dalej jechać na Zachód, bo to się po prostu bardziej opłaca.
Odniosę się jeszcze do tego. Zważ na nasze zarobki u nas. Jak Ukraińcy trafią do przedsiębiorstwa gdzie płace jak dla nas są w miare, to myślę, że nie będą uciekali na Zachód.

Lopez

Post autor: Lopez »

Też mi się nie chce wierzyć, że mityczni Ukraińcy przyjadą z równie mitycznego Wschodu akurat do nas (a nie do Niemiec, Francji czy nawet Rosji - nota bene to jest dla nich najpopularniejszy kierunek) i uratują sytuację na rynku przewozów. Szczególnie, że możliwości zatrudniania pracowników zza wschodniej granicy istnieją od dawna i jakoś zbyt wielu pracodawców z tego nie korzysta. W tej kwestii oczywiście inna sprawa jest taka, że przepisy są kretyńskie.

BF201

Post autor: BF201 »

szykujcie się jeszcze na cios w kierowców ciężarówek w przyszłym roku... ceny jedzenia w górę i wszystkich innych towarów :D


parę dni temu dzwoniłem do MORD Krakowskiego - nadal nie wiedzą co z czym pożenić i nie mogli mi podać sensownego terminu, w którym mogę zadzwonić i zapisać się na "kwalifikację wstępną"


szczęśliwie nie zacząłem robić D, a kurs przewozu rzeczy do C ukończyłem bez tych ich głupich "doszkalań"

ŁK-MZK

Post autor: ŁK-MZK »

BF201 pisze:szczęśliwie nie zacząłem robić D, a kurs przewozu rzeczy do C ukończyłem bez tych ich głupich "doszkalań"
Ja na C nie mogłem zacząć nawet :|
BF201 pisze:parę dni temu dzwoniłem do MORD Krakowskiego - nadal nie wiedzą co z czym pożenić i nie mogli mi podać sensownego terminu, w którym mogę zadzwonić i zapisać się na "kwalifikację wstępną"
Hmm może jednak myślą nad zmianą przepisów, chyba, że takim podejściem do sprawy wykazują swój brak kompetencji. Do końca tego roku powinno się robić wszystko na starych zasadach i byłby spokój, a ewentualnie od nowego wprowadzać swoje rewelacje. Teraz wszystko stoi w miejscu :wall:

BF201

Post autor: BF201 »

ŁK-MZK pisze: Ja na C nie mogłem zacząć nawet :|
przecież w C póki co nie zmieniło się nic



ŁK-MZK pisze:Hmm może jednak myślą nad zmianą przepisów, chyba, że takim podejściem do sprawy wykazują swój brak kompetencji. Do końca tego roku powinno się robić wszystko na starych zasadach i byłby spokój, a ewentualnie od nowego wprowadzać swoje rewelacje. Teraz wszystko stoi w miejscu :wall:
na razie zapowiedzieli wprowadzenie dla kat. C od września 2009, poza tym ktoś grubo dostał w łapę, że przeszła taka ustawa i teraz szybko się nie wycofa zapewne

Awatar użytkownika
Skoda 16T
Posty: 1136
Rejestracja: 2008-05-06, 13:38
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Prawo jazdy na autobus nie wystarczy kierowcy

Post autor: Skoda 16T »

Gazeta Wyborcza Chorzów pisze:Odkąd zmieniły się przepisy wymagane szkolenie dla kierowcy autobusu kosztuje aż 9 tys. zł. - Mam prawo jazdy kat. D, a nie mogę pracować - żali się Jerzy Piotrowski

Mimo że Jerzy Piotrowski ma prawo jazdy kat. D, nie może na razie pracować jako kierowca MZK. - Nie stać mnie na drogie szkolenie, a bez niego nie mogę jeździć - mówi
Jerzy Piotrowski od marca jest bezrobotny. Zielonogórski urząd pracy dofinansował mu kurs na prawo jazdy kat. D. Latem dogadał się z MZK, że jeżeli zdobędzie uprawnienia, zakład go zatrudni. Pan Jerzy w połowie sierpnia rozpoczął kurs w PZM. - Poszło sprawnie, bo zawodowym kierowcą jestem już 30 lat - opowiada. Mimo że zdał, potrzebuje dodatkowego szkolenia. Tyle że we wrześniu zmieniły się przepisy i od tej pory kurs pozwalający na przewóz osób nie trwa już pięć dni, ale aż 280 godzin. Kurs składa się z 260 godzin teorii i 20 praktyki. Cztery godziny jazdy odbywają się w warunkach specjalnych. Zamiast 600 zł trzeba więc teraz zapłacić 9 tys. zł. - Nie stać mnie na tak drogie szkolenie, dlatego teraz nie mogę zacząć pracować - żali się Piotrowski.

Łącznie z kosztem kursu na prawo jazdy, aby zostać kierowcą autobusu, należy liczyć się z wydatkiem ok. 12 tys. zł. Problem też w tym, że w Lubuskiem nie ma dziś żadnego obiektu, na którym szkolenie można przeprowadzić. Taki obiekt powinien mieć powierzchnię kilkudziesięciu hektarów. Muszą się na nim znaleźć co najmniej 800-metrowy tor jazdy, płyta poślizgowa i pierścień poślizgowy. To kosztowna inwestycja. Drogie jest również opłacenie sztabu specjalistów, którzy przeprowadzą szkolenie teoretyczne.

Powiatowy Urząd Pracy w Zielonej Górze tłumaczy, że ma związane ręce. - W podobnej do opisanej sytuacji są jeszcze trzy inne osoby. Panowie mogą się zwrócić o dofinansowanie do szkolenia, ale nie będziemy w stanie w całości go sfinansować - tłumaczy Ewa Plekaniec z PUP.

Także Powiatowy Urząd Pracy w Gorzowie ma podobny problem. - Nie wiemy, co robić. Na szkolenia możemy przeznaczyć maksymalnie 200 proc. średniego wynagrodzenia, a to nie pokryje w całości kosztów kursu - mówi Dorota Pawłowska z PUP w Gorzowie.

Jerzy Piotrowski szuka kogoś, do kogo można się odwołać. - Pan dyrektor WORD powiedział, że jedyna osoba, do której mogę się zwrócić, to minister infrastruktury - twierdzi.

Dlaczego? - Szkolenie jesteśmy w stanie zrobić właściwie od zaraz, ale problemem jest zgromadzenie odpowiedniej liczby chętnych. Niewiele osób jest w stanie wyłożyć takie pieniądze - wyjaśnia Ireneusz Plechan, dyrektor zielonogórskiego WORD. Gdyby udało się zebrać 20-osobową grupę, koszty wynajęcia odpowiedniego obiektu byłyby dużo niższe. Obiekty szkoleniowe znajdują się m.in. w Gostyniu i w Bednarach w Wielkopolsce. - Staramy się o teren pod budowę obiektu na terenie naszego województwa. Mamy już odpowiednią kadrę szkoleniową i jeżeli wszystko pójdzie sprawnie, wiosną będziemy przeprowadzać u siebie także szkolenia praktyczne - dodaje Lech Szczygielski, zastępca dyrektora WORD.

Na razie jednak z ok. 30 osób, które uzyskały prawo jazdy kat. D po 10 września, w niezbędnym szkoleniu chcą uczestniczyć zaledwie cztery. - Wyjściem z sytuacji byłyby pieniądze unijnego programu Kapitał Ludzki. To na pewno w dużej mierze odciążyłoby kierowców. Najlepszą receptą na kłopotliwe przepisy byłaby jednak decyzja Ministerstwa Infrastruktury o zmniejszeniu liczy godzin z 280 na 140 - uważa dyrektor WORD.

Jak dowiedzieliśmy się w ministerstwie, jest szansa, że w przyszłym roku przepisy się zmienią. - Przygotowany przez nas projekt ustawy przewiduje możliwość uzyskiwania przez kierowców wykonujących przewozy drogowe kwalifikacji wstępnej, przyspieszonej w wymiarze 140 godzin - tłumaczy Mikołaj Karpiński, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury.

Jeżeli projekt przejdzie, szkolenie mogłoby kosztować o połowę mniej. - Zanim jednak przepisy się zmienią, pozostaje czekać albo dogadać się z pracodawcą, żeby sam udzielił mi kredytu i związał umową na kilka lat. Innego wyjścia nie widzę - mówi z rezygnacją Piotrowski.
¬ródło:
http://miasta.gazeta.pl/gorzow/1,36844, ... rowcy.html

"Łącznie z kosztem kursu na prawo jazdy, aby zostać kierowcą autobusu, należy liczyć się z wydatkiem ok. 12 tys. zł"

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

To jest chore, krótko mówiąc. A nie da się tego kursu gdzieś za granicą zrobić?

Dziwny

Post autor: Dziwny »

Jeszcze nie tak dawno była wersja, że 280 godzin obowiązuje najmłodszych (od 21 lat) a ci, którzy mają już 24 lata łapią się na skrócone 140 godzinne szkolenie. A z tego artykułu wynika, że niczego takiego nie ma. Strasznie zagmatwane :roll:

ŁK-MZK

Post autor: ŁK-MZK »

Dziwny pisze:Strasznie zagmatwane
Jeszcze we wrześniu to nic nie było wiadomo. Ludzie prześcigali się w coraz to nowszych bzdurnych pomysłach.
Dziwny pisze:że 280 godzin obowiązuje najmłodszych (od 21 lat)
Teraz prawko na autobus czyli na kat. D możesz zacząć robić od 21 lat :confused: . Więc to prawo miałoby się nijak.
Skoda 16T pisze:Jak dowiedzieliśmy się w ministerstwie, jest szansa, że w przyszłym roku przepisy się zmienią. - Przygotowany przez nas projekt ustawy przewiduje możliwość uzyskiwania przez kierowców wykonujących przewozy drogowe kwalifikacji wstępnej, przyspieszonej w wymiarze 140 godzin
140 godzin to i tak dużo.
Skoda 16T pisze:Dlaczego? - Szkolenie jesteśmy w stanie zrobić właściwie od zaraz, ale problemem jest zgromadzenie odpowiedniej liczby chętnych. Niewiele osób jest w stanie wyłożyć takie pieniądze - wyjaśnia Ireneusz Plechan, dyrektor zielonogórskiego WORD.
Ciekawe co ich tak dziwi. Jak sobie wymyślą głupsze rzeczy to takie będą rezultaty. Kosztuje mniej robi więcej osób i tak ogólnie wychodzi na jedno niż zrobiłoby kilka za te kwoty o których jest mowa.

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

Niech przywrócą to co było, a nie kombinują, bo to wszystko w niczym nie pomoże, a może poważnie zaszkodzić. Mam tylko nadzieję, że da się te papierki zrobić za granicą za normalne pieniądze

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

plocmaster pisze:Mam tylko nadzieję, że da się te papierki zrobić za granicą za normalne pieniądze
Nawet jeśli się dałoby się zrobić te papierki za granicą. To który kierowca - np. KM Płock Sp. z o.o - będzie jechał gdzieś np. do Niemiec - po to by potem wozić ludzi Jelczem PR110 po Płocku ? :roll:

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

J-31 pisze:To który kierowca - np. KM Płock Sp. z o.o - będzie jechał gdzieś np. do Niemiec - po to by potem wozić ludzi Jelczem PR110 po Płocku ?
Masz lepszy pomysł? Sam bym tak zrobił. Poza tym przewoźnicy powinni to organizować

ŁK-MZK

Post autor: ŁK-MZK »

Dlaczego akurat do Niemiec :?: Na wschodzie pewnie by wyszło taniej ;) .
plocmaster pisze:Poza tym przewoźnicy powinni to organizować
Co przewoźnicy mają im jeszcze płacić :?:

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

ŁK-MZK pisze:Dlaczego akurat do Niemiec Na wschodzie pewnie by wyszło taniej .
Mogłyby być jakieś problemy z honorowaniem i w ogóle. No i są jeszcze Czechy, Słowacja i Litwa
ŁK-MZK pisze:Co przewoźnicy mają im jeszcze płacić
Przecież wiadomo, jak jest z opłacaniem kursów kat. D

Awatar użytkownika
Matlik
Posty: 612
Rejestracja: 2008-01-23, 23:02
Lokalizacja: Krynica-Zdrój

Post autor: Matlik »

Z tego co słyszałem da się na Litwie i jest taki kurs honorowany w Polsce (nie wiem czy z innych krajów też).

ŁK-MZK

Post autor: ŁK-MZK »

plocmaster pisze:Przecież wiadomo, jak jest z opłacaniem kursów kat. D
No tak płacili jak kosztowało 500zł. Nie wiem co będzie z tym, doszkalające płaci zakład z tego co mi wiadomo, ale czy będą chcieli płacić za zrobienie nowego całego kursu :?:

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

ŁK-MZK pisze:Nie wiem co będzie z tym, doszkalające płaci zakład z tego co mi wiadomo, ale czy będą chcieli płacić za zrobienie nowego całego kursu
No właśnie, więc trzeba będzie sobie jakoś poradzić

ŁK-MZK

Post autor: ŁK-MZK »

Co ciekawe odkopie trochę ten temat.
Teraz Urzędy Pracy sponsorują tego typu inicjatywy. Tylko, że teraz w Przemyślu było 8 miejsc, które finansowane było, a chętnych jest jak wiadomo dość dużo.
Ma ktoś wiedze, gdzie te szkolenia można przejść, tzn w jakich miastach :?:

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Zdaje się, że ITS A Michalczewski Oddział Warszawa prowadził szkolenia i to niezależnie od tego czy chcesz się u nich zatrudnić. A przynajmniej reklamował się jakiś czas temu. Nie wiem jak jest teraz. ;)

PAFAWAG

Post autor: PAFAWAG »

Nadal prowadzi te szkolenia - w centrum W-wy widziany był dzisiaj MB O405N jako eLka ITS Michalczewskiego (przyszły kierowca prowadził go trochę nieporadnie, no ale niech się uczy ;) ).

ODPOWIEDZ

Wróć do „Rynek pracy”