C10,5

Tutaj są prowadzone dyskusje oraz wyrażane opinie o autobusach marki Solbus...
marekJG

C10,5

Post autor: marekJG »

Chociaż toczy się dyskusja o Solbusach B9, 5 to warto wspomnieć o odmianie międzymiastowej tego producenta oczywiście dłuższej od 9, 5. Miałem okazję jechać 2 Solbusami z PKSu Rzeszów na trasie do Krynicy Zdroju. Autobusy są bardzo wygodne, ciche a klimatyzacja działa świetnie. Nie wiem z ktorego roku pochodził egzemplarz ktorym jechałem ale wiem że na pewno nie więcej niż 3 lata. A co wy sądzicie o tym modelu?

Maciej

Post autor: Maciej »

Fajny jest ten Solbus.Niektórzy mówią jednak, że brzydactwo.

Awatar użytkownika
Shadow238
Posty: 3006
Rejestracja: 2006-10-22, 00:17
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Shadow238 »

Maciej pisze:.Niektórzy mówią jednak, że brzydactwo.
Oczywiście, że brzydactwo- tył jakoś ujdzie jeszcze, natomiast z płaszczony przód już nie.

Lukas

Post autor: Lukas »

m
Maciej pisze:Niektórzy mówią jednak, że brzydactwo.
może na pierwszy rzut oka. Ale jak się dłużej popatrzy to się ładny wydaje :smile2:

Janek1236

Post autor: Janek1236 »

Przede wszystkim jest nowoczesny i bardzo cichy. ¯aden inny autobus nie może pochwalić się cichszym układem wydechowym. wygoda foteli nie odbiega zbytnio od innych autobusów międzymiastowych. Moge nawet zaryzykować stwierdzenie że nawet w starszych Jelczach PR110D siedziało się odrobinę wygodniej. za to jest dużo wygodniejszy od Autosanów Trampów. :mruga:

Lopez

Post autor: Lopez »

Janek1236 pisze:wygoda foteli nie odbiega zbytnio od innych autobusów międzymiastowych. Moge nawet zaryzykować stwierdzenie że nawet w starszych Jelczach PR110D siedziało się odrobinę wygodniej. za to jest dużo wygodniejszy od Autosanów Trampów.
Tzn. że według Ciebie jest wygodnie czy nie?

Kłębek

Post autor: Kłębek »

jak dla mnie autobus jest cichy i wygodny

Filip

Post autor: Filip »

Mi sie ten autobus podoba. Fakt nie jest może jakiś fenomenalny ale zawsze to coś lepszego od starych i wysłużonych Jelczy czy Autosanów. A trzeba dodać też to że dla przewoźnika liczy sie też cena i koszty utrzymania autobusu. Jakikolwiek przewoźnik kupując autobus zagranicznej marki musi sie liczyć też z tym ze koszty utrzymania takiego pojazdu mogą znacznie wzrosnąć. Komfort tego autobusu może i nie powaliłby na kolana ale na pewno jest wystarczający i jak już wcześniej wiele razy zauważono autobus jest cichy i dźwięk pracy silnika wcale nie jest uciążliwy dla pasażerów,nawet tych jadących na końcu autobusu.

Awatar użytkownika
Amalio
Posty: 5887
Rejestracja: 2006-12-31, 20:37
Lokalizacja: Pawłowice
Kontakt:

Post autor: Amalio »

Filip pisze: jak już wcześniej wiele razy zauważono autobus jest cichy i dźwięk pracy silnika wcale nie jest uciążliwy dla pasażerów,nawet tych jadących na końcu autobusu.
Kłóciłbym się. Na pewno w porównaniu z Liderem wypada gorzej.

Filip

Post autor: Filip »

Amalio pisze:Kłóciłbym się. Na pewno w porównaniu z Liderem wypada gorzej.
Według mnie jest lepszy od Lidera. Miałem kiedyś okazje jechać Liderem do Wrocławia a w następnym tygodniu pokonywałem te samą trasę tylko ze właśnie Solbusem C10,5 i według mnie Solbusem było o niebo lepiej. Głównie dla tego że silnik tak nie hałasował i było więcej miejsca na nogi między siedzeniami więc nie musiałem ich na siłę podkurczać żeby nie kłuć kolanami osoby jadącej na siedzeniu przede mną.

faja_k
Posty: 6027
Rejestracja: 2007-01-08, 21:57
Lokalizacja: Nie jest kolorowo.

Post autor: faja_k »

Ja też wolę Solbusa, wydaje się taki "lżejszy". Ale to kwestia gustu i nie poruszajmy jej już :P

Awatar użytkownika
Amalio
Posty: 5887
Rejestracja: 2006-12-31, 20:37
Lokalizacja: Pawłowice
Kontakt:

Post autor: Amalio »

Ja też wole Solbusa, bo oferuje w ostatecznym rozrachunku więcej komfortu, ale moim zdaniem jego silnik Iveco potrafi zrobić więcej hałasu od stosowanych w Liderze silników Cummins oraz Renault ( choć Renaulty też nie grzeszą cichą pracą ).

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Sorry, ale wykorzystam ten temat... nazwa "Rajbus" to pewnie kolegom z poza Warszawy niewiele powie. To jest jeden z prywaciarzy, który dowozi mieszkańców Wołomina do Warszawy autobusami - ostatnio w miarę nowymi. I na linii do Wołomina, "Rajbus" konkuruje z firmą "Toro" (linia W).

Otóż "Rajbus" chce pozbyć się 8 sztuk autobusów Solbus C9,5 i C10,5. To są nowe autobusy. Rocznik 2005-2007. I jak donosi Przegubowiec są leasingowane ;)

Ja te autobusy często widuję na Marszałkowskiej (ponieważ to właśnie tutaj kończą i zaczynają się "wołomińskie" linie J i S). I z zewnątrz autobusy prezentują się dosyć dobrze.

:strzałka: http://www.przegubowiec.com/galeria/dis ... ?pos=-8899

Zastanawia mnie tylko czemu "Rajbus" pozbywa się Solbusów. Czyżby zwijali działalność - aczkolwiek integracja taryfowa pomiędzy KM i ZTM-em na razie nie obejmie Wołomina. A jeśli obejmie, to "Rajbus" i tak będzie potrzebny - wejdzie (o ile właściciel firmy się zgodzi) do integracji.

Nie mniej jednak dojazd z Wołomina do Centrum Warszawy jest teraz poważnym problemem ze względu na korki (Radzymińska i trasa W-Z). :confused:

Awatar użytkownika
Amalio
Posty: 5887
Rejestracja: 2006-12-31, 20:37
Lokalizacja: Pawłowice
Kontakt:

Post autor: Amalio »

Widać wozy zostały spłacone i już ich nie chcą. S=Krakowski Szwagropol również zaczyna się pozbywać swoich C10,5

Mnie interesuje przede wszystkim kto teraz te Solbusy kupi. Ucieszyłbym się gdyby nabywcą był jakiś Śląski PKS - lubię te wozy :)

Awatar użytkownika
Matlik
Posty: 612
Rejestracja: 2008-01-23, 23:02
Lokalizacja: Krynica-Zdrój

Post autor: Matlik »

IMHO Szwagropol popełnił błąd kupując te wozy, biorąc pod uwagę, że płaskich terenów nie obsługuje. Niestety Solbus się przegrzewa szybko i to jego wada.

Lopez

Post autor: Lopez »

Na takie używane solbusy też spokojnie znajdą się chętni. Nawet jeśli te wozy mają swoje wady, a słychać o tym sporo, to i tak na rynku powalającej kontroferty brak. Być może nowsze pojazdy z Solca spisują się lepiej.

marekJG

Post autor: marekJG »

Ni tylko na Małopolsce tych Solbusów chcą się pozbyć. Kłodzki PKS też na nie narzeka. Jak powiedział jeden kierowca "wszystko się rozkręca, łamie i trzeszczy". Trochę takimi opiniami jestem zdziwiony bo sam tym autobusem podróżowałem. Ale jak ktoś jeździ nim przez cały czas, ma z pewności inne odczucia.

Filip

Post autor: Filip »

IMHO Szwagropol popełnił błąd kupując te wozy, biorąc pod uwagę, że płaskich terenów nie obsługuje. Niestety Solbus się przegrzewa szybko i to jego wada
A co to ma za znaczenie że nie obsługuje płaskich terenów. PKS Nowa Sól ma takiego i jakoś spokojnie obsługuje on trasę do jeleniej góry oraz jest wynajmowany jako autokar turystyczny i jakoś nikt nie narzeka że się przegrzewa.

Awatar użytkownika
Matlik
Posty: 612
Rejestracja: 2008-01-23, 23:02
Lokalizacja: Krynica-Zdrój

Post autor: Matlik »

Wezmę taki przykład jak dla małego dziecka. Jedziesz na rowerze i nagle masz przed sobą wzniesienie pięciuset metrowe i żeby wjechać musisz przejechać pod górę kilometr serpentyn. Próbujesz wyjechać, ale po chwili stajesz, bo nie masz siły. Podobnie z Solbusa,i

ODPOWIEDZ

Wróć do „Solbus”