[Gdynia] Trolejbusy

Tutaj są prowadzone różne dyskusje oraz wyrażane opinie o trolejbusach...
kombino

Post autor: kombino »

Maz raczej nie, Skody nie będzie :|

Awatar użytkownika
ep40
Posty: 1549
Rejestracja: 2006-05-14, 01:02
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: ep40 »

Solaris wygrał przetarg na 25 sztuk trolejbusów, przede wszystkim dlatego, że oferta Solarisa była jedyną zgłoszoną ofertą.

Citadis

Post autor: Citadis »

Bo Solaris jest jedynym obecnym u nas producentem. Za tym też idą kosmiczne ceny...

Awatar użytkownika
Shadow238
Posty: 3006
Rejestracja: 2006-10-22, 00:17
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Shadow238 »

Citadis pisze:Bo Solaris jest jedynym obecnym u nas producentem.
Niestety niedługo będzie miał konkurencje w postaci MAZ-a.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Ja myślę, że po prostu PKT od samego początku było zainteresowane Solarisami. ;)

Gdyby MAZ się uparł, to Solaris już by miał konkurencję - choć nie koniecznie MAZ mógłby wygrać przetarg w Gdyni. ;)

Natomiast, to czy MPK Lublin w końcu zacznie montować elektrykę do 203-ek, czy też nie, wielkiego znaczenia nie ma. Ponieważ nawet jeśli by zaczęli działać w Lublinie - to i tak PKT może nie być zainteresowane MAZ-ami ;)

Tak więc podejrzewam, że prócz zakupu tych 25-ciu szt. Solarisów Trollino (gratulacje, bo są naprawdę fajne), będą nadal kupować używane MB O405N2 i przerabiać je na trolejbusy. ;)

Citadis

Post autor: Citadis »

Ale ja nie mówiłem nigdzie że PKT ma kupować MAZ-y. Chodzi tylko o to że konkurencja w postaci konsorcjum MPK-Medcom-MAZ może spowodować że wywindowane ceny trolejbusów choć trochę spadną. A jako że Solaris jest w tym segmencie monopolistą to się płaci po 1,5mln za 12m trolejbus... Zauważ jak Solaris schodzi z ceny w przypadku autobusów ;)

Lopez

Post autor: Lopez »

Citadis pisze:A jako że Solaris jest w tym segmencie monopolistą to się płaci po 1,5mln za 12m trolejbus...
Pytanie zasadnicze, czy to nie jest po prostu rynkowa cena za tego typu pojazd. Ekspertem od techniki trolejbudowej nie jestem, ale podejrzewam, że różnorodność jest tu dużo większa niż w przypadku autobusów. Do tego trolejbusów produkuje się zwyczajnie mniej tzn. że nie produkuje się dużych serii identycznych pojazdów, jak w przypadku autobusów.
Nie podejrzewam, żeby Solaris spuścił z cen, żeby walczyć z MAZem o klientów. MAZ może zejść do poziomu na którym fabryce z Bolechowa nie będzie się opłacało nawet produkcja autobusów-zabawek, ale nie każdy (czyli nie Gdynia i nie Tychy) skusi się na MAZa...

Citadis

Post autor: Citadis »

Może i tak być aczkolwiek to nie jest dla mnie takie oczywiste. Natomiast co do wybierania MAZ-a to ja nie karze nikomu tego kupować chodzi tylko o wprowadzenie konkurencji ;) Poza tym ciekawi mnie ile by kosztował taki A330T w stosunku do Solarisa gdyby Van Hool był na naszym rynku(czysta fantazja) ;-)

B.A. Baracus

Post autor: B.A. Baracus »

Jeśli chodzi o ostatni przetarg PKT to trzeba jasno powiedzieć, że doskonale wiedzieli kto i z czym ma wygrać, owszem zawsze wchodzi w grę tzw. "element zaskoczenia", ale w naszym prawie przetargowym na wszystko jest sposób ;)

Jeśli chodzi o cenę, z pewnością Solaris mając świadomość swojej pozycji trochę ją wywindował. Aczkolwiek należy pamiętać o dość bogatym wyposażeniu jak baterie, kamery etc.

Co do MAZ-a, to ja na chwilę obecną jestem nastawiony sceptycznie.

Awatar użytkownika
ep40
Posty: 1549
Rejestracja: 2006-05-14, 01:02
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: ep40 »

I pierwsze 2 sztuki już przybyły. http://www.phototrans.eu/14,442351,0,So ... _3006.html

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Fajnie wygląda z tą nadbudową w gdyńskich barwach. Aż ciekawy jestem jak zaaranżowano wnętrze :)

Awatar użytkownika
KB
Kierowca
Kierowca
Posty: 881
Rejestracja: 2008-09-13, 16:14
Lokalizacja: BB/Katowice/Rybnik
Kontakt:

Post autor: KB »

A propos nadbudowy, to jakoś dziwnie Skodowska się wydaje :D

kombino

Post autor: kombino »

J-31 pisze:Aż ciekawy jestem jak zaaranżowano wnętrze
Tak jak w poprzednich dwóch z zeszłego roku :?:

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

kombino pisze:Tak jak w poprzednich dwóch z zeszłego roku :?:
One w środku nic się nie różnią od poprzednich ? Niczego nie modyfikowano ? ;)

klenio

Post autor: klenio »

Tak jak w poprzednich: rzeźna po prawej, z tyłu brak siedzeń z powodu obecności baterii...

A dziś witamy na zajezdni 3. Solarisa. :)

Rafał

Post autor: Rafał »

dzisiaj o 4:30 rano na lawecie w bazie PKT był 4 z Solarisów.

Awatar użytkownika
OPi
Posty: 2193
Rejestracja: 2008-09-20, 21:51
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: OPi »

Piękny widoczek
:strzałka: http://www.youtube.com/watch?v=xTnYj0v4zqI

Trolejbus jadący bez sieci. Takie rozwiązania popieram w 100%. :mruga:Musi to być przydatne - jakiś objazd, czy awaria innego trolejbusu.

A tak A propos, to mam pytanie do wiedzących lepiej. Czy to była obsługa linii autobusowej przez trolejbus, czy może trasa, którą część trolejbus przejeżdżał podłączony do sieci, a część korzystała z akumulatorów?

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Nie wiem czy to nie był czasami kurs wyjazdowy. Z tego co pamiętam ZKM Gdynia robi właśnie w taki sposób, że kursy wyjazdowe i zjazdowe mają na początku numeru linii cyfrę 7 (jeśli się mylę, to proszę kolegów z Gdyni o poprawienie mnie). I z tego co widać trolejbus (linia 23, ale wyjazdowa 723) kieruje się w stronę pętli przy Stoczni. ;)

Awatar użytkownika
OPi
Posty: 2193
Rejestracja: 2008-09-20, 21:51
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: OPi »

J-31 pisze:Nie wiem czy to nie był czasami kurs wyjazdowy
Ale jest napisane wyraźnie w opisie filmu, że to objazd:
27/02/2010 - Gdynia, Plac Kaszubski. Pierwszy raz w historii gdyńskiej komunikacji miejskiej wykorzystany został liniowo napęd pomocniczy (nie licząc testów obcego trolejbusu w 2007 roku). Linia zastępcza 723 na trasie Stocznia Gdynia - Plac Kaszubski z powodu zamknięcia skrzyżowania Świętojańskiej i 10 Lutego (plan zdjęciowy filmu "Czarny czwartek").

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Ok, sorry, to mnie się mogło pomylić - bo nie pamiętam już, czy czy kursy zjazdowe to czasami nie są czasami 6xx ;)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólne dyskusje o trolejbusach”