PKS Trans-Pol Legnica

Organizatorzy transportu miejskiego, przewoźnicy komunikacji miejskiej, wykazy taboru.
Awatar użytkownika
Adam_pl
Posty: 115
Rejestracja: 2007-12-03, 17:53
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

PKS Trans-Pol Legnica

Post autor: Adam_pl »

Przeglądałem niedawno forum, i stwierdziłem, że nie ma tematu o moim ukochanym PKSie ;) Otóż PKS Trans-Pol posiada bazę (centralę) w Legnicy, a także placówki terenowe w Jaworze i Złotoryi. Niedawno zakupili "nowe" 20 letnie Setry S215 UL, zastępując nimi młodsze, najbardziej wysłużone wozy. Co myślicie o ich taborze? Lista TWB: http://www.phototrans.eu/24,26,0.html .

Awatar użytkownika
KB
Kierowca
Kierowca
Posty: 881
Rejestracja: 2008-09-13, 16:14
Lokalizacja: BB/Katowice/Rybnik
Kontakt:

Post autor: KB »

Korzystając w wakacje z usług PKS-u, na trasie Legnica - Złotoryja (wtedy jeszcze objazdem przez Dunino, nie wiem jak teraz to wygląda) z "nowej" 20-latki byłem zadowolony, zrywne, przewiewne w środku we wnętrzu również zadbane, także myślę, że to dobry zakup :)

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

A do Złotoryi nie jeździ się 22?

Awatar użytkownika
Michalbc
Posty: 884
Rejestracja: 2008-12-20, 23:31
Lokalizacja: Bolesławiec
Kontakt:

Post autor: Michalbc »

pmaster pisze:A do Złotoryi nie jeździ się 22?
Już nie.

Morpheo

Post autor: Morpheo »

Największa spośród dolnośląskich PKSów (no, może obok Kłodzka) składnica szrotu. Ciekawe, ile Jelenią Górę do spółki z Lubinem i ¯arami kosztuje "przyjemność" podtrzymywania tej spółki przy życiu.

marekJG

Post autor: marekJG »

Morpheo pisze:Ciekawe, ile Jelenią Górę do spółki z Lubinem i ¯arami kosztuje "przyjemność" podtrzymywania tej spółki przy życiu.
Tu mnie zaszokowałeś. Udziały w Transpolu mają także ¯ary i Lubin ? Myślałem, że tylko jeleniogórski PKS Tour. Co do utrzymywania tej spółki przy życiu. Z nieoficjalnych informacji wiem, że póki co TransPol zamknął rok z zyskiem z działalności przewozowej. Akurat jeleniogórski PKS nie ma zwyczaju dopłacania do interesu, chociaż ostatnio załoga z Jeleniej Góry coraz głośniej domaga się od władz zmiany polityki w zakresie nabywania mniejszych PKSów i wyprowadzania ich na prostą.

Awatar użytkownika
Adam_pl
Posty: 115
Rejestracja: 2007-12-03, 17:53
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: Adam_pl »

Szczerze mówiąc też mnie to zaskoczyło.
marekJG pisze:Z nieoficjalnych informacji wiem, że póki co TransPol zamknął rok z zyskiem z działalności przewozowej.
Trudno mi w to uwierzyć, ale to dobra wiadomość ;)

[ Dodano: 2010-10-24, 12:34 ]
PKS zawiesił kolejny kurs: "z dniem 20 października 2010 wspólnie obsługiwany z PKS Nowy Targ kurs relacji: Legnica - Wrocław - Kraków - Nowy Targ - Szczawnica z godz 10:25/8:00 z przyczyn ekonomiczno - eksploatacyjnych zostanie zawieszony". Odstawił kolejną H9-21 z 1994r (http://www.phototrans.eu/14,447220,0,Au ... 40005.html)
Od początku października PKS zawiesił już 6 kursów.

Morpheo

Post autor: Morpheo »

Z początkiem października w PT Jawor uruchomili 5 kursów komunikacji miejskiej, którą gmina odebrała prywaciarzowi z Legnicy, a zleciła im. Stosują ulgę ustawową 50%, więc muszą być dopłaty z UM Jawor do tej komunikacji.

Czyżby to się opłacało bardziej? Szczególnie, że kursy w rozkładzie wyglądają jak 1 wyjazd z bazy na "coś" dalszego, 4 zaś na powroty do bazy. W sensie: autobus przed rozpoczęciem/po zakończeniu właściwego kursu robi rundę po Jaworze.

Swoją drogą, ubiegły rok mogli zamknąć na plusie dzięki dokapitalizowaniu autami z JG. Tabor to też kapitał.

Awatar użytkownika
Adam_pl
Posty: 115
Rejestracja: 2007-12-03, 17:53
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: Adam_pl »

Miałem o tym jakiś czas temu napisać Może w piątek przejadę się do Jawora, pofocę i zdam relację jak to działa.

http://www.test.phototrans.eu/14,454029 ... 68161.html
Dziwnej polityki taborowej Trans-Polu ciąg dalszy. Zastępują Autosany H9 starszymi Setrami S215UL. Niby komfort lepszy, ale jak jakiś czas temu podróżowałem jedną z nich, to dziwnie strzelała (bardzo głośne były to stuki) jakby cały czas pękał metal W sumie zakupili w ostatnim czasie pięć sztuk - trzy zgarnął Jawor, a dwie Złotoryja.

Awatar użytkownika
Marcin N
Posty: 2832
Rejestracja: 2010-05-03, 11:23
Lokalizacja: Łaziska Górne

Post autor: Marcin N »

Może spowodowane jest to większą wytrzymałością konstrukcji, właśnie komfortem jazdy i mniejszym spalaniem.

Awatar użytkownika
Michalbc
Posty: 884
Rejestracja: 2008-12-20, 23:31
Lokalizacja: Bolesławiec
Kontakt:

Post autor: Michalbc »

Mniejsze spalanie od H9?!

Morpheo

Post autor: Morpheo »

Marcin_FTŚ pisze:Może spowodowane jest to większą wytrzymałością konstrukcji, właśnie komfortem jazdy i mniejszym spalaniem.
Jest to spowodowane opyleniem co najmniej części legnickiego dworca. I tyle, stąd kolejne zakupy.

marekJG

Post autor: marekJG »

Morpheo pisze:Jest to spowodowane opyleniem co najmniej części legnickiego dworca
Czyli typowa strategia PKSów, wyprzedajemy majątek i w ten sposób łatamy dziurę finansową, zadnych działań racjonalizujących siatkę połączeń. Do tego kupowanie dużych autobusów. Zupełnie bezmyślna polityka. Za te same pieniądze można kupić kilkanaście busów i ten sposób zagwarantować sobie rentownośc na większości tras. To jedyna metoda, aby konkurować z busiarstwem. Swoją drogą Transpol to doskonały przykład braku polityki transportowej samorządów gminnych i powiatowych. Firma z ogromną siatką połączeń w trzech powiatach skurczyła się d kilkudziesięciu kursów lokalnych ze Złotoryi i Jawora. Cały powiat legnicki jest już opanowany przez busiarstwo.

Morpheo

Post autor: Morpheo »

Powiaty nie mają nic do Trans-Polu. Właścicielami są spółka pracownicza, PKS Jelenia Góra, ¯ary i Lubin.

Nawiasem mówiąc, wg stanu na 1 grudnia, posiadają 3 placówki (Legnica, Jawor, Złotoryja), w których łącznie stacjonuje 75 autobusów.

Awatar użytkownika
Adam_pl
Posty: 115
Rejestracja: 2007-12-03, 17:53
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: Adam_pl »

Trans-Pol zrezygnował z KM w Jaworze (przejął jakiś busiarz) i od 1.12.2010 zaiwsił kurs relacji Legnica - Raczkowa - Ogonowice - Snowidza - Jawor z godz. 14:45. Z tego co pamiętam kurs ten obsługiwała placówka z Jawora.

Gadzie
Posty: 1046
Rejestracja: 2007-04-16, 20:48
Lokalizacja: Dobroszyce
Kontakt:

Post autor: Gadzie »

Adam_pl pisze:Trans-Pol zrezygnował z KM w Jaworze (przejął jakiś busiarz)
Oni jeździli tylko do końca października zastępczo na prośbę UM.

Awatar użytkownika
Adam_pl
Posty: 115
Rejestracja: 2007-12-03, 17:53
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: Adam_pl »

Taki mały artykuł,:
Niebezpieczne autobusy

Łyse, letnie opony, opłakany stan techniczny, brak ogrzewania - tak wyglądają autobusy legnickiego PKS-u.

Rok temu reporterzy Radia Wrocław i ujawnili, że autobusy legnickiego PKS-u nie nadają się do eksploatacji. Tej zimy znów autobusy wyjeżdżają z bazy na łysych i letnich oponach. Potwierdza to pierwsza kontrola przeprowadzona przez funkcjonariuszy Inspekcji Transportu Drogowego.

Prezes PKS-u przyznaje, że jego firma boryka się z problemami finansowymi, ale całą odpowiedzialność za fatalny stan autobusów zrzuca na kierowców. Tymczasem to właśnie kierowcy poprosili inspektorów o przeprowadzenie kontroli.
Polecam posłuchać nagrania ;]

źródło: http://www.prw.pl/articles/view/11419/N ... e-autobusy

Awatar użytkownika
Michalbc
Posty: 884
Rejestracja: 2008-12-20, 23:31
Lokalizacja: Bolesławiec
Kontakt:

Post autor: Michalbc »

I obejrzeć TVN 24.

Awatar użytkownika
stachu
Posty: 861
Rejestracja: 2007-07-18, 19:42
Lokalizacja: Gliwice ( całe woj. śląskie)

Post autor: stachu »

No to grubo w Legnicy. Strach jeździć takimi wozami...

Awatar użytkownika
Adam_pl
Posty: 115
Rejestracja: 2007-12-03, 17:53
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: Adam_pl »

stachu pisze:No to grubo w Legnicy. Strach jeździć takimi wozami...
Nie wiem jak w PT Złotoryja, ale w PT Jawor jest podobnie ;) A tutaj reportaż w TVN: http://www.tvn24.pl/2397079,0,0,1,1,pod ... wideo.html

ODPOWIEDZ

Wróć do „Organizatorzy i przewoźnicy”