Autobusy na CNG, wodór i hybrydowe

Awatar użytkownika
Skoda 16T
Posty: 1136
Rejestracja: 2008-05-06, 13:38
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Autobusy na CNG, wodór i hybrydowe

Post autor: Skoda 16T »

POLSKA Gazeta Wrocławska pisze:Po ulicach Wrocławia będą jeździły autobusy zasilane wodorem. Taki ma być efekt porozumienia, które Wrocław podpisał w czwartek z Lublinem.
Korzyści z tej współpracy odniesie również partner Wrocławia. Na ulice Lublina też wyjadą autobusy na wodór.

- Stanie się to najszybciej w przyszłym roku, a najdalej w 2012 - deklaruje Paweł Czuma, dyrektor biura prasowego we wrocławskim magistracie.
Nad takim projektem będą wspólnie pracować dwie uczelnie: Politechnika Wrocławska i Politechnika Lubelska.
Nie będzie to jedyna dziedzina współpracy między oboma miastami. Umowa, którą podpisali prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz i prezydent Lublina Adam Wasilewski, obejmuje też badania związane z branżą energetyczną. Chodzi m.in. o gazyfikację węgla i energię odnawialną.
To pierwsze, pilotażowe porozumienie, jakie Wrocław podpisał z innym miastem w Polsce. Wiadomo, że są przygotowywane kolejne tego typu przedsięwzięcia.

Wrocław tym razem obierze kierunek na Śląsk.
- Gospodarka oparta na wiedzy pozwoli nam szybciej odbić się po kryzysie - przekonuje prezydent Dutkiewicz.
Już w środę, kiedy do Wrocławia przyjechali prezydenci największych miast w Polsce, zapadła decyzja o tym, by w mieście utworzyć specjalny instytut wspierania innowacyjnej gospodarki. Takich centrów w całej Polsce będzie dwanaście. Czym będą się one zajmować? Po pierwsze, mają ze sobą współpracować, po drugie - mają być miejscem, gdzie naukowcy, przedsiębiorcy i biznesmeni będą wymieniać się informacjami i wiedzą.
Czy to przyniesie korzyści, dopiero się okaże. Pierwszym prawdziwym sprawdzianem tych porozumień mają być jeżdżące po ulicach autobusy na wodór. Założenie jest takie, że będą one tańsze w eksploatacji, a także przyjazne dla środowiska. Ile takich autobusów będzie, jeszcze nie wiadomo.
Źródło:
:strzałka: http://wroclaw.naszemiasto.pl/wydarzenia/985645.html

Gadzie
Posty: 1046
Rejestracja: 2007-04-16, 20:48
Lokalizacja: Dobroszyce
Kontakt:

Post autor: Gadzie »

Oglądałem reportaż o tym w telewizji. Wtedy mówili, że owszem - pojawią się ekolo0giczne pojazdy, ale porozumienie miało dotyczyć również badań nad napędem gazowym. I autobusy miały być również na gaz.
Tutaj czytam o wodorze. Muszę powiedzieć, że jestem zaskoczony, ale mile. :P Świetny pomysł, któremu będę kibicował :)

Awatar użytkownika
Skoda 16T
Posty: 1136
Rejestracja: 2008-05-06, 13:38
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: Skoda 16T »

Przeglądając dziś GW z 9 kwietnia, na stronie 7 natrafiłem na artykuł pt. "Coraz więcej Volvo pod Wrocławiem" i nie było by w tym nic dziwnego, gdyby nie jedno z ost. zdań:
Piotr Walczak w artykule pt. 'Coraz więcej Volvo pod Wrocławiem' pisze:Przy omawianiu innowacji stosowanych w pojazdach marki Volvo największe zainteresowanie wywołała informacja o autobusach z napedem hybrydowym, które mają być produkowane we Wrocławiu.
Czyżby ... :)

Awatar użytkownika
Amalio
Posty: 5887
Rejestracja: 2006-12-31, 20:37
Lokalizacja: Pawłowice
Kontakt:

Post autor: Amalio »

Czyżby co :?: Wodór, to wodór, a nie hybryda.

faja_k
Posty: 6026
Rejestracja: 2007-01-08, 21:57
Lokalizacja: Nie jest kolorowo.

Post autor: faja_k »

Raz wodór, raz gaz, raz hybryda, niech się zdecydują to wtedy skomentuję :P

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 9999
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

KKS pisze:Raz wodór, raz gaz
Gadzie pisze:I autobusy miały być również na gaz.
Tutaj czytam o wodorze
Wodór to też gaz.
IMHO ma być tak pięknie, będzie jak zwykle.

Awatar użytkownika
Skoda 16T
Posty: 1136
Rejestracja: 2008-05-06, 13:38
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: Skoda 16T »

Rudy z Wrocławskiego Forum Komunikacyjnego pisze:Jeszcze dwa artykuły z Lublina
MML pisze:Zbudują autobus na gaz
Lublin razem z Wrocławiem chce wyprodukować autobus napędzany gazem sprężonym. To jeden z zapowiadanych efektów podpisanej właśnie umowy o współpracy między dwoma miastami.

- Do 2010 roku na ulicach Lublina i Wrocławia wyjadą prototypowe modele autobusu – zapowiada Bartosz Sobotka dyrektor Biura Obsługi Inwestorów UM w Lublinie. Wczoraj prezydent Lublina Adam Wasilewski i Wrocławia Rafał Dutkiewicz podpisali umowę o współpracy.

Porozumienie ma sprawić, ze oba miasta będą bardziej atrakcyjne zarówno pod względem gospodarczym jak i naukowym.

Głównymi punktami współpracy ma być zbudowanie autobusu napędzanego sprężonym wodorem lub metanem. – Naukowcy z Wrocławia opracowali zbiorniki pod ciśnieniem służące do gromadzenia sprężonego gazu. Pracownicy Politechniki Lubelskiej opracowali technologię wdrożenia napędów na gaz do samochodów z silnikiem diesla – wyjaśnia prof. Mirosław Wendeker z Politechniki Lubelskiej. Kolejnym punktem współpracy ma być wykorzystanie metody uzyskiwania paliwa z dwutlenku węgla opracowanej przez prof. Dobiesława Nazimka z UMCS.

- To, że Wrocław chce z nami współpracować, pokazuje jaką wartość ma Lublin. Nie możemy mówić, iż jesteśmy gorszym miastem – uważa prezydent Adam Wasilewski. – Pomysł prof. Nazimka to rewolucja na skalę światową. Wszyscy borykają się z problemem nadmiaru dwutlenku węgla – dodaje. Prezydent Wasilewski ma nadzieję, że wkrótce znajdą się środki na wdrożenie metody prof. Nazimka. Z naukowcem podobno rozmawiają światowe banki.
GWL pisze:Być może już w przyszłym roku na ulicach Lublina pojawi się autobus napędzany na gaz, taki ma być jeden z wyników współpracy miasta z Wrocławiem
Prezydent Lublina Adam Wasilewski podpisał w czwartek porozumienie z prezydentem Wrocławia Rafałem Dutkiewiczem. Umowa przewiduje ścisłą współpracę tych miast w celu zwiększenia ich konkurencyjności, a przede wszystkim w dziedzinie nowych technologii - głównie jeśli chodzi o energię odnawialną i paliwa alternatywne. - Mamy kilka pomysłów, którymi zainteresowani są naukowcy ze Śląska. Wykorzystanie nieszkodzącego środowisku napędu do samochodów jest właśnie jednym z nich - wyjaśnia doradca prezydenta ds. innowacji i wiedzy prof. Mirosław Wendeker z Politechniki Lubelskiej. - Mamy taki plan, żeby już w przyszłym roku po ulicach Wrocławia i Lublina jeździły prototypy autobusów napędzanych gazem - mówi Bartosz Sobotka z biura obsługi inwestorów ratusza. Projekt ma być sfinansowany częściowo z pieniędzy Politechniki Lubelskiej, a reszta funduszy ma pochodzić z Wrocławia. Wasilewski zapowiedział też, że w ciągu najbliższych lat stopniowo będą wymieniane instalacje w autobusach miejskich żeby jak najmniej szkodzić środowisku.

- Lublin ma ogromny potencjał, który jest coraz lepiej dostrzegany i bardziej doceniany przez prezydentów innych dużych miast. Byliśmy komplementowani za to, co się u nas dzieje i za nasze pomysły. Między innymi dlatego do naszego lubelsko-wrocławskiego porozumienia chcą dołączyć Katowice - chwali się Wasilewski.
EDIT: I jeszcze taki rysunek:
Obrazek

Gadzie
Posty: 1046
Rejestracja: 2007-04-16, 20:48
Lokalizacja: Dobroszyce
Kontakt:

Post autor: Gadzie »

Z tych artykułów wynikałoby, że uniwersytety zbudują swój własny pojazd, tak? Czyli to nie będzie jakaś znana już marka, ale zupełnie nowy pojazd? Czy może zbudują jedynie napęd, który zaadaptują w jakimś autobusie znanego producenta? :)

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 9999
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

Gadzie pisze:Czyli to nie będzie jakaś znana już marka, ale zupełnie nowy pojazd?
Na pewno na bazie czegoś istniejącego. To by było nawet ciekawe, Mercedes O405N z supernowoczesnym wodorowym napędem stworzonym na polibudzie

Awatar użytkownika
Matlik
Posty: 612
Rejestracja: 2008-01-23, 23:02
Lokalizacja: Krynica-Zdrój

Post autor: Matlik »

Jeden taki już jest- w Berlinie.

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 9999
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

Ale zapewne pochodzący ze „swoich czasów”. Nie robią ich już około 10 lat, a dodaj do tego mimo wszystko nowoczesny rodzaj napędu robiony metodami chałupniczo-garażowymi

Awatar użytkownika
Skoda 16T
Posty: 1136
Rejestracja: 2008-05-06, 13:38
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: Skoda 16T »

Matlik pisze:Jeden taki już jest- w Berlinie.
Nie 1-den, a 3:
Obrazek
Obrazek

Ale EOT

Awatar użytkownika
irisbus
Posty: 1944
Rejestracja: 2006-05-08, 17:24
Lokalizacja: Wałbrzych
Kontakt:

Post autor: irisbus »

No więcej ich jest bo mają też takiego dziwoląga:
Obrazek
Ale wróćmy do tematu Lublina i Wrocławia.

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 5823
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Re: Autobusy na CNG, wodór i hybrydowe

Post autor: Przemek »

W niedzielę do MPK Wrocław przyjechał na kilka dni na testy, gazowy Mercedes Conecto NGT (nr rej. MA MB 128). W poniedziałek będzie szykowany pod testy na linii K, a z pasażerami wyjedzie we wtorek.
Dlaczego linia K? Bo MPK chce porównać go z poprzednimi elektrykami w tych samych warunkach.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29523
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Autobusy na CNG, wodór i hybrydowe

Post autor: J-31 »

No, dobra, ale autobus elektryczny, a autobus spalinowy CNG, to żadne porównanie. Rozumiem jakby porównywali elektryki - który lepszy, który ma lepsze osiągi.

Ja bez testowania wiem, że autobus elektryczny - jeżeli nie ma ładowarki kolumnowej na przynajmniej jednym krańcu - musi po kilku kursach zjechać do zajezdni na ładowanie. To ile przejedzie zależy od warunków drogowych, temperatury powietrza i długości linii. Im wyższa/niższa temperatura, tym sprawność baterii spada i to czasami dramatycznie ;)

Natomiast autobus CNG o ile nie jest jakoś paliwożerny ma szanse normalnie pojeździć, przynajmniej do końca zmiany, jak każdy autobus spalinowy ;)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Autobusy”